Az alkálifémeknek, alkáli földfémeknek miért +1, +2 az oxidáxiós számuk? A nemesgázszerkezetre törekednek, eddig értem. De mért lesz abból nemesgázszerkezet, ha lead két elektront?
Elektronhéjak vannak. A nemesgázok azok az elemek, ahol 1 (Hélium), 2 (Neon), 3 (Argon), 4, 5, 6 elektronhéj éppen betelik, ez energetikailag roppant stabil helyzet. A többi atom is erre törekszik. Nemesgázszerkezet: amikor ugyanannyi elektronja van az ionnak, mint egy nemesgáznak - így az elektronszerkezete ugyanolyan stabil.
Kétféleképp lehet elérni a nemesgáz-szerkezetet: vagy az éppen megkezdett elektronhéjat kipótoljuk a hiányzó k darab elektronnal (ekkor k-szorosan pozitív ion képződik), vagy a megkezdett héj n elektronját dobjuk el (ekkor n-szeresen negatív ion képződik). Attól függ, melyik a könnyebb.
Ha a hidrogén lead egy elektront, akkor annak nem marad elektronja, az egy szem protonja adja az egyszeresen pozitív töltését.
Az alkálifémek/földfémek esetében 1-2 elektron leadása után olyan elektronszerkezet marad, mint a periódusos rendszerben előttük levő nemesgáznak. pl
Argon: 1s2,2s2,2p6,3s2,3p6
Kálium: [1s2,2s2,2p6,3s2,3p6]4s1
Ha a kálium 1 elektrontól megválik, akkor marad az "argon elektronszerkezete".
(köszönöm a segítséget!)
Nagyon érdekes, hogy erről egy könyvben sem írnak, nem tanítják meg rendesen, az interneten sem találok anyagot, amiből megérthetném.de nem baj.hiszen ha ezt nem érti valaki, akkor semmit sem ért.
A hidrogénnek nem nagyon lesz nemesgázszerkezete szerintem.
Igen, általában elmondható , hogy az első 3 főcsoport elemei leadnak, az utolsó három főcsoporté felvesznek. A 4. főcsoport ha jól emlékszem azért marad ki ebből a buliból, ugyanis 4 elektron leszakítása már baromi sok energiába kerülne, 4 elektron felvétele szintén...
A d és f mező elemei azért másabbak ( itt is csak ha jól emlékszem ) , mert d mező felett már nem feltétlen kell telitődnie egy pályának,mielőtt a következő pályára is "belép" elektron. Megy egy f vagy d pályán azért már lehet 10-14 elektron is, azt lekaszabolni minimum a cern-re lenne szükség.
Ebben a periódusos rendszerben a vegyjelek mellett megtalálod az elektronpályák kiépülését is, hátha segít:
Van otthon egy elég jó könyvem, amiben részletesen benne vannak ezek, főiskolai kémia tankönyv. Hirtelen nem vágom a címét/szerzőjét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!