Létezik véletlen? Egy nagyon bonyolult rendszer, vagy káosz van körülöttünk?
A kvantummechanika EREDMÉNYEInek semmi köze ehhez a kérdéshez. Ugyanis a kvantummechanika INTERPRETÁCIÓinak van köze hozzá, nem az eredményeinek. Tehát a kvantummechanika eredményei ugyanazok és ugyanúgy használhatók, ha determinista módon interpretáljuk őket, mintha indeterminista módon. A nézeteltérés a determinista és az indeterminista interpretálók között tehát nem fizikai, hanem filozófiai. A fizikai tények ugyanazok ( = a kvantummechanika eredményei), az interpretációk különbözők ( = eltérő filozófiai álláspontok).
Ugyanúgy, ahogy a 60-as években sem fizikai vita volt a fizikusok között arról, hogy az anyag üres térben mozgó részecskékként, vagy plénumként értelmezendő-e (az utóbbi azt jelenti, hogy az anyag valami, ami kitölti a tért, és ennek a módosulásai azok, amiket részecskéknek hívunk). A fizikai törvények ugyanúgy néznek ki akkor is, ha az anyag plénum, mint akkor, ha korpuszkuláris. A 60-as évek fizikusai között a vita erről tehát metafizikai volt, nem fizikai.
Heisenberg persze híresen azt mondta, hogy az és annyiban létezik, amit és amennyiben mérni lehet, és a létezőket csak operacionálisan (a mérési eljárás leírásával) lehet definiálni. Ő azt mondaná, szerintem helyesen, hogy a kvantummechanikának nem feladata válaszolni arra a kérdésre, hogy "végülis" az általa leírt jelenségek véletlenek-e vagy csak annak tűnnek.
Szerintem nincsenek véletlenek, hanem a természetben teljes determinizmus van, de ez csak magánvélemény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!