Ajánlotok logikával és/vagy természettudományos módszertannal kapcsolatos írásokat?
A természettudomány módszertanával elég sok filozófiai iskola foglalkozik, ezenkívül gyakorló természettudósok is írtak a témában, saját tapasztalataikból. A természettudományos módszertan explicit talán Arisztotelésszel kezdődik, tőle érdemes elolvasni a Metafizika A könyvét és az Organont. Módszertani és történeti szempontból igencsak tanulságos a Philosophiae Naturalis Principia Mathematica Newtontól. A XX. század elején a természettudományos gondolkodást meghatározta a neopozitivizmus, bemelegítésképp mindenképp érdekes adalék Russell Filozófiai fejlődésem c. írása. A bécsi körből érdemes elolvasni Rudolf Carnap Philosophical Foundations of Physics című könyvét. A XIX. század végének meghatározó kézikönyve volt a híres Riemann-Weber, amit a XX. század elején Frank-Mises kézikönyve váltott fel, ott a fizika módszertanának bizonyos technikai részleteit megismerhetjük. Nagy vonalakban az előszóból, részleteiben a kötetekből. Nem vagyok fizikus, sajnos a kortárs módszertanban, metodológiai iskolákban nem vagyok jártas.
Matematikai metodológiáról szól Pólya Györgytől a Gondolkodás iskolája. De Rényitől a Dialógusok a matematikáról is. Vagy valamelyst Platónnak a Theaitétosz c. dialógusa is.
Logikával Dunát lehetne rekeszteni. A logikusok közül szellemességben kiemelkedik Alfred Tarski és Raymond Smullyan, őket érdmes olvasni. A magyarok közül Rúzsa Imre tankönyve képezi mostanában a bölcsészek (főleg a filozófusok) logika törzsanyagát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!