Ha testi fogyatékossággal születtem, akkor a gyerekem örökölni fogja ezeket?
Mennyi rá a valószínűség és miért?
Mi köze hozzám a spermának vagy a petesejtnek?
Az nem lehet hibátlan?
attól függ, hogy nálad mi okozza a testi fogyatékosságot és ha öröklődik, akkor milyen öröklésmenet szerint.
létezik genetikai tanácsadás, ahol direkt ezzel foglalkozó orvosok (ilyen pl. a Czeizel is, de nem ő az egyetlen), adnak választ a kérdéseidre.
Ha a nemző szerver sérül, akkor nem kell aggódni, az utódok nem öröklik.
Orvost kérdezz már meg, ne itt internetezőket!
Köszönöm a válaszokat. Utána fogok járni.
Tehát akkor számíthatok rá, hogy működik egy fajta holográfiához hasonló dolog:(
Bár nem értem, hogy pl. a sperma miért ne lehetne tökéletes, ha az ember nem. Biztos valami DNS-es dolog van mögötte...
Egy csomó defektusnak nem genetikai, hanem fejlődéstani háttere van, amik természetesen nem örökíthetőek. A genetikai eredetű defektusok örökítése sem biztos, mivel többnyire recesszíven öröklődő tulajdonságok.
De egy genetikai tanácsadás mindenképpen szükséges. És ismerni kell a párod genetikai hátterét is. Nem egyszerű, erre nem lehet látatlanban válaszolni.
Én halláskárosultként születtem. Az egyik fülemre 70%-ban nem hallok semmit. A másik fülemre 20%-ban rossz a hallásom. Született fogyatékosság. Született egy fiam. Makk egészséges, és nagyon jó hallása van. Mindkét fülére egészséges, és jól hall.
Szóval vannak fogyatékosságok amik nem öröklődnek. De vannak amik igen. Tudni kell mi a fogyatékosságod.
"Bár nem értem, hogy pl. a sperma miért ne lehetne tökéletes, ha az ember nem."
A spermiumok és a petesejtek a normál testi sejtek génállományát hordozzák (egy meiózisnak nevezett speciális osztódással jönnek létre), úgyhogy ha valamilyen genetikai betegséged van, akkor az minden sejtedben jelen van, így a spermiumokban/petesejtekben is.
Bár vannak amúgy olyan génhibák, amelyek csak az ivarsejtek 50%-ába kerülnek bele, a többi 50% egészséges lesz. De van olyan génhiba is, ami az összes ivarsejtbe bekerül. Másrészt még ha hibás is az ivarsejt, akkor sem biztos, hogy a gyerek is testi fogyatékossággal születik. Ez részben a párod génállományától is függ. Nagyon sok lehetőség van, felesleges belemenni a részletekbe, mert tényleg specialistával kellene beszélned, aki a fogyatékosságod pontos ismeretében fog tudni választ adni a kérdésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!