Mekkora földrétegen nem képes áthatolni a radioaktív sugárzás?
Történt itt egy-két NAGYON NAGYON NAGY atomrobbanás (Big Bang, illetve a Nap előtt itt levő csillag felrobbanása), amiknek következtében akármilyen mélyre ásunk, mindenhol van mérhető sugárzás. Például ha a föld alá mész, akkor a Big Bang közvetlen következtében érkező sugárzást kevésbé érzed, de a föld alatti barlang falában a tórium és urán bomlástermékeként ott levő radioaktív radont illetve toront fokozottabb mennyiségben lélegzed be.
Jó eséllyel akkor jársz a legjobban, ha az óceánban a víz alatt rendezkedsz be. Például a Dunában a pár tíz méter víz alatt levő régi (1945 előtti) vas építőelemeknek nagy értéke van sugáranalitikai szempontból, ugyanis azokban mutatható ki legkevésbé a század második felében felrobbantott 1-2 ezer atombomba hatása.
Sugárvédelemmel kapcsolatban itt találsz egyszerű képletek, amivel tudod becsülni, milyen mélyre áss:
A kérdező nyilván úgy értette, hogy ne legyen mérhető többlet-sugárzás.
Ha elég messze vagy az eseménytől (mondjuk messzebb mint 10 km, akkor pár méter beton is elég, sőt annyi sem kell, mert ilyen távolságban a sugárzás a levegőből kihulló részecskékből származik. A fontos, hogy hermetikusan zárt legyen, a bejövő levegő jól meg legyen szűrve, az élelmiszerek tiszták legyenek stb.
A filmekben látható műanyag-gázálarcos sugárvédelmi öltözék sem nyeli el vagy veri vissza a sugárzást. Annyit csinál, hogy nem kerül a testedre, illetve nem lélegzed be a radioaktív részecskéket, amivel nagyon jelentősen csökkenti a sugárterhelésedet.
A sugárzás fajtájától függ:
Alfa sugárzás áthatolóképessége levegőben néhány cm, de egy papírlap, vagy a bőröd hámrétege teljesen elnyeli. Emiatt egy tisztán alfa sugárzó valami meglehetősen veszélytelen. (nagyon veszélyes viszont, ha a szervezetbe kerül, de nem ezt kérdezted.
Béta sugárzás: azt szokták mondani, hogy egy vékony alumínium-lemez már megállítja. Pontos adatot nem találtam. De könnyebb anyagokkal pl. műanyaggal v. üveggel jól árnyékolható.
Gamma sugárzás: az ő áthatolóképessége a legnagyobb. Betonnal, ólommal, és vízzel szokták árnyékolni. Ha egy leállított atomreaktor felett van úgy 4-5 méter víz, akkor nyugodtan sétálhatsz felette. Hogy betonból mennyi kell, az függ a beton fajtájától, ill. sűrűségétől. Néhány méter abból is elég egy atomreaktor köré.
Ha atombunkert akarsz építeni, sokkal kisebb dózis-teljesítményekre kell számítanod, mint egy reaktornál. 1 méter beton mindenre elég, nem is kell föld alá rakni. A háborúban azért voltak ezek föld alatt, mert így nehezebb észrevenni, és bombatámadás ellen is véd. Bunkerépítésnél nem a külső, hanem a belső sugárterheléstől kell védeni magad. Attól pl, hogy ne lélegezd be a levegőben levő radioaktív jód és cézium izotópokat, ne igyál szennyezett vizet, ne egyél szennyezett zöldséget stb. Szóval fontosabb egy jó levegőszűrő, mint a vastag fal. Legyen legalább 100 m3 vized, amit tárolhatsz pl. a föld alatt, egy csomó konzerv, egy dízelgenerátor (áram fog kelleni a ventilátorok működtetésére, világításra stb.) Ilyesmikre kell gondolni, de amiről itt szó van, az már inkább egy atomtámadás esete.
Atomerőmű-baleset esetén a legokosabb amit tehetsz, hogy bekapcsolod a rádiót, és azt csinálod, amit abban mondanak. Legtöbb esetben pl. elég, ha becsukod az összes ajtót, ablakot, és egy pár napig otthon maradsz. Ha fogyasztási korlátozást rendelnek el pl. ivóvízre, akkor azt érdemes betartani. Ha pedig olyan súlyos a helyzet, hogy menni kell, akkor becsomagolod a legfontosabb cuccaidat és felszállsz a buszra.
#1, a Big Bang nagyon-nagyon nem atomrobbanás volt, főleg, hogy akkor még nem léteztek atomok. Amire te gondolsz, az a mikrohullámú háttérsugárzás, amely nem radioaktív sugárzás.
A csillagrobbanás következtében fellépő sugárzás az gamma-sugárzás, néhány (tized)másodpercig tart, viszont ha egy ilyen nyaláb eltrafálna, akkor főne a fejünk - szó szerint is.
A földben lévő urán és úgy általában a vasnál nehezebb anyagok a csillagok felrobbanásával (pontosabban összeomlásával) keletkeznek, fúziós úton. Érdekes belegondolni, hogy mindannyian csillagporból lettünk, illetve nem lenne aranygyűrűnk, ha valahol nem robbant volna fel egy csillag. Na jó, elkalandoztam :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!