Lehetséges, hogy azért vannak a világűrben ilyen és ekkora felfoghatatlan távolságok, hogy egy életnek ("fajnak") lehetősége legyen túlélni egy kozmikus katasztrófát az elért fejlettsége révén? Ezáltal megmenekülve a végleges kihalástól.
Kozmikus katasztrófa túlélése?
Jelenleg egy olyan kozmikus katasztrófáról sem tudok, amit túl lehetne élni. Akármilyen fejlett lehet egy civilizáció, nem lehet tólélni sem az újabb ősrobbanás, sem pedig a halott világűrt.
"Lehetséges, hogy azért vannak a világűrben ilyen és ekkora felfoghatatlan távolságokhogy egy életnek ("fajnak") lehetősége legyen túlélni egy kozmikus katasztrófát az elért fejlettsége révén?"
Nem, nem lehet. Semmi köze hozzá.
Maga a kérdésben leírt gondolatmenet teleologóiai érvelés. Azt feltételezi, hogy az embernek, emberiségnek van valamiféle konkrét célja. Ez feltételez egy intelligens tervezést, így kívül esik a tudományon, mivel a megfigyeléseink ilyet nem támasztanak alá.
A világűr nagyságának van oka. Az oka ismert. (Az ősrobbanás energiája.) Te viszont a kérdésben nem az okot, hanem a célját keresed. Ez két különböző dolog, amit nem árt, ha erősen megkülönböztet az ember. Különbség van a mi okból és a mi célból kérdés között.
Egy materialista/ateista ember számára nem szükséges a cél létezése. A cél az okok, a jelenlegi állapot és a jelenlegi folyamatokból adódik majd. Talán itt a nagy eltérés a materialista és a hívő között. Az előbbi el tudja fogadni, hogy lehet valami úgy is, hogy nincs intelligens célja, míg az utóbbi ezt elfogadhatatlannak, felfoghatatlannak tartja.
De a lényeg: A kérdésed első fele nem tudományos kérdés, így nincs rá egzakt, mindenki által elfogadható válasz, hiszen ez a tudományosság alapfeltétele.
A kérdés második felére szerintem válaszoltak fent. Nem fenyeget minket olyan veszély, ami rövid- vagy középtávon jelentkezne, jelentős esélye lenne a bekövetkezésének. De ha lenne is ilyen, akkor sem adódik, hogy az esemény bekövetkezése megakadályozható lenne. A világűr valóban nagy, de a jelenlegi – elég jól megalapozott, elég összetett, tényeken, méréseken alapuló elméletek által leírt – tudásunk alapján nem juthatunk el csak úgy akárhova. A fénysebesség határa köt minket. Persze elméleti lehetőség van arra, hogy mondjuk 5 millió év alatt eljussunk a szomszédos galaxisba, de a gyakorlatban ugye ez nem működne. (Legalábbis gondolom, te nem indulnál el, mint ahogy én sem.)
Ahogy fentebb leírták, köt minket a fénysebesség.
Viszont egy akkora katasztrófa túléléséhez, ami a Földet veszélyeztetné, olyan messzire kellene mennünk, hogy létrejöttünk előtt el kellett volna indulnunk. Vagyis ha emberi szemlélettel mérve a jövőben katasztrófa történik, ami veszélyezteti földi létünket, már úgyis elkéstünk.
Amúgy az 5 millió éves utazással kapcsolatban felmerült bennem, hogy az utazónak nem feltétlenül kerülne annyi idejébe. Ugye a fénysebességet megközelítve az idő számunkra (az utazó számára) lelassul, vagyis ami a földön 5 millió évet jelentene, az egy fénysebesség közeli sebességgel közlekedő űrhajó utasainak kevesebb időnek tűnik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!