Milyen gyakorlati alkalmazási területei vannak a mátrixoknak?
Konkrétumokat szeretnék olvasni, mint pl. a bányászatban a barlang x és y paramétereit számolják ki vele ezzel és ezzel a szoftverrel.
Mit jelentenek külön külön a számok? Miért volt szükség arra, hogy megszülessenek a mátrixok? Egyenletet előtte is tudtunk számolni, nekem olyan öncélúnak tűnik az egész.
Remélem még figyelik páran ezt a kérdést....
Lehet mátrix-szal számolni a következőképpen?
2*2-es mátrix. Egy vállalat anyagszállításának költségéről és profitra gyakorolt hatásáról ad információkat.
(A számok teljesen abszurdak.)
Ha a szállítási távolság 2, akkor a szállítási idő egyel nő, a költség féllel és a profit féllel csökken.
Tehát 2 egység távolság mellett a mátrix a következő képet mutatja. (A profit 8-ról indul szállítás nélkül.) A bal felső az idő, a jobb felső a távolság, a bal alsó a költség, a jobb alsó a profit paramétere.
1 2
0,5 7,5
Három egység távolság mellett:
1,5 3
0,75 7,25
Szóval ez megteszi mátrixnak?
De ha ezeket az adatokat bezsúfoljuk egy determinánsba, akkor abból milyen információkat lehet kinyerni? Ilyen esetben a determinánst egy arányként is fel lehet fogni nem?Vagy okosabb lenne másképpen elrendezni a mátrix paramétereit? Mondjuk balról jobbra így:
költség, profit, távolság , idő
Mert ebben az esetben a determináns a költség profit és a távolság idő szorzatának különbsége lenne, ami több mindent árulna el.
Örülök, hogy segíthettem, sajnos nagyon régen tanultam és a szakmám során sem használom, de lehet ez segít a megértésben:
Sőt, elektronikában is mátrixokkal oldjuk meg az összefüggő egyenletrendszereket.
A mátrixok jobban jelen vannak a műszaki, gazdasági és mindennapi életben, mint gondolnánk. Csak sokan nem is tudják, hogy tulajdon képpen mátrixokkal számolnak.
Igen, elektronikában, méréstechnikában is előjönnek. Néhány programozási területen úgyszintén, bár ezeket mind mondták, csak megerősítem :-D. Ahogy az előttem hozzászólót még egyszer: igen, sokan nem is tudják, hogy azzal számolnak ki valamit :-D Bár az ilyeneket én (általában, ez is konkrét példától függne) csak betanított mérnököknek hívom... akik a képleteket megjegyzik és számolnak vele, de nem látják át a dolgokat.
Temérdek helyen lehet használni és ez is, mint általában minden matematikában tanult dolog akkor lát igazán értelmet, amikor valami más területen is alkalmazni kell.
Pl. Fourier bácsi transzformációit halála után 100 évvel kezdték el igazán használni ezernyi területen, addig csupán alig néhány speciális területre kellett (fizika). De mivel a leendő mérnökök közül (kik gyakran akkor matematikusnak tanultak) tanulták ezt, egyből rájöttek micsoda szuperül lehet rádiót, radart és sok egyebet csinálni a segítségével.
De ma egyetemeken (aki nem matematikusnak tanul) általában nagyon elterjedt és sok mindenre használható (általános) matematikát tanítanak. Ha tanulsz is olyat, aminek először nem látod a gyakorlati értelmét, biztos, hogy hamar belefutsz olyanba, amikor a homlokodra csapsz és "jééé, hát ezt ezzel én meg tudom oldani!" (vagy oda van írva, hogy ezzel oldjad meg)
Tanítanak olyanokat is, amiket valszeg' sosem fogsz használni, de az csak később derül ki és nem láthatod előre, hogy mi lesz az, ami kelleni fog és mi nem. Legjobb példa: Steve Jobs kalligráfiát tanult, mert érdekelte. Bár akkor még kb. semmire se volt ez jó (mondjuk most se sok mindenre), max. arra, hogy szép betűket tudjon valaki rajzolni. Aztán mikor előálltak a számítógépükkel, akkor szép és olvasható betűtípusok voltak benne (amúgy nehezebben lett volna eladható és talán most is fizetned kéne, ha több betűtípust szeretnél egy olyan programban, mint pl. Word, meg hasonlók).
Szóval sose lehet tudni, hogy mikor lesz rá szükség és mire a tanultakból. Könnyen elképzelhető, hogy olyan területen fogsz alkalmazni valami olyat, amit valami egészen más területen tanultál.
Apropó... tudtátok, hogy az egyik legnevesebb számítógépes hálózati fejlesztőmérnök először orvosnak (idegsebésznek és agysebésznek) tanult és az idegpályák és az agy kapcsolatrendszeréből tanultakat kamatoztatta az informatikai pályáján?
ui.: (mondjuk ez már nem kapcsolódik szorosan a témához... de azért elgondolkodtató)
De szinte még minden területen tök hlyék vagyunk. Egy csomó olyan felfedezés várat még magára, ami a szemünk előtt van, csak nem látjuk. Talán még a matematikában is. Lásd: pár évtizeddel ez előtt, mikor már mindenki azt hitte, hogy a matematikában szinte mindent kitaláltak, csak az eddigieket kell tovább boncolgatni és túlbonyolítani, jött ez a Mandelbrot és leírta a levelek erezetét matematikaiul. A XX. század végén. Azóta a rákot is jobban be lehet határolni (az is fraktál-szerű struktúra), stb..stb..stb.
ui2: (visszakanyarodva a témához)
Szóval ha még olyat tanulsz is meg, minek még a gyakorlati felhasználását se látod még, lehet, hogy valamikor pont arra a tanult dologra lesz szükséged.
Talán teljesen más területen. Hiszen, akik csak a saját területükkel foglalkoznak, azok agyát megvezetik a gyakorlatban tanult dolgok és nehezebben képesek kreatív újdonságokra, vagy nagy felfedezésekre, hanem csak a szakmájukban előttük letett építőkövekből építkeznek kutatásokkal tovább.
Még csak 25 éves vagyok, de temérdek olyan dolgot láttam, (illetve nem láttam...) amit valami szakmában azért nem alkalmaznak, mert fingjuk sincsen róla, hogy létezik és valami más szakmában az a dolog létezik, (mivel ők is 2x hatékonyabbak, vagy jobbak lehetnének a felhasználásával).
Nekem is szoktak lenni qrva jó ötleteim. Csak a túlnyomó többségéhez (többek között) idő és pénz kéne a megvalósításához. Sok apróságot viszont már sikerült.
De még tanulok, dolgozhatok, hogy legyen pénzem tanulni, élni, sört vedelni, bulizni, mik után megdugni rossz esetben valami fényre és józanságra butuló csajt. (most épp nincs komoly kapcsolatom, de ilyen is kell).
Na, itt van mindjárt 2 óra, de qrvára nem vagyok álmos. Iszok még egy sört.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!