Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet és honnan megtanuln...

Hogy lehet és honnan megtanulni a szabad szemmel látható csillagos ég milyen égitestekből áll?

Figyelt kérdés
Pontosabban, ha felnézek az égre szeretném tudni, hogy mit látok pontosan, milyen csillagokat, bolygókat, honnan lehetne ezt megtanulni?
2012. aug. 15. 16:56
 1/4 gromo ***** válasza:

1. Csillagászati atlasz, ill. csillagászato tankönyvek és katalógusok. Nehéz.

2. Ingyenesen letölthető program a Stellarium ( www.stellarium.org )Tetszőlegesen beállíthator a helyedet a földfelszínen, valamint az időt, és a program megjeleníti az aktuális csillagos eget, az égitestek nevével, stb. Nagyon jó alkalmazás.

3. Ha van egy pozicióérzékelős androidos mobilod, akkor arra ingyenesen letölthető alkalmazás a Google Sky Map. Ez nem csak kirajzolja a csillagos eget, de amerre irányítod a telefonod, az abban az irányban látható objektumokat fogja megmutatni, azonosítani.

Bizonyosan van még több is, nekem ezekkel van tapasztalatom.

2012. aug. 15. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Célszerű atlaszból tanulni. Az kinn lehet veled az ég alatt. Ok a telefonod is, de ha azt nézed, majd az eget romlik a határmagnitúdó. A halványabb csillagokat nem látod meg. Szal atlasz és hozzá halvány vörösfényű lámpa. A bolygókhoz jó a stellarium, ez am symbian3 mobilokra is van, vagy amit írtak már androidra, vagy a neten ugánnakeresel mi hol van. Ha figyelemmel követed mindig őket hamar felismered mert nem állandó helyük van a csillagokhoz képest. A vénusz és a jupiter a legegyszerűbb. Ők a legfényesebbek. Jelenleh hajnalban keresd kelet felé. A jupiter a bika csillagképben van az aldebaran felett. A vénuszt tutira felismered. A szaturnusz napnyugta körül, után még láthatod a horizont felett, bár szabadszemmel olyan mint más csillag. A marsról már lekéstél egy időre, majd pár hónap mulva meglátod. A merkúr uránusz neptunusz már nagyon nem egyszerű és távcsöves téma. A csillagokat kezd a nagyobb fényesebb csillagképekkel. Nagymedve, hattyú, lant cassiopeia, ökörhajcsár, pegazus, perseus, herkules. Jó ha tudod éjjel pontosan merre van észak. A kismedve (kisgöncöl) csúcsán lévő csillag a polaris mindig északon van, nem mozdul el. H a nagyobb csillagképek mennek, jöhetnek a kisebb halványabbak. Delfin, kisróka stb. Ha azok is mennek az már jó dolog. Vegyél binokulárt és sok szépet láthatsz. Kettősök nyilthalmaz, néhány ködöt. Télen az orion gyönyörű binokival. Nyáron a perseus ikerhalmaz, vállfa halmaz stb, majd jöhet egy csillagászati cső és kitárul az ég! Sok sikert! Szép hobbi!
2012. aug. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Összefoglalva az előző kettőt:


1. Amikor épp városban vagy, nappal unatkozol vagy egyéb okokból nem látod a csillagokat és van szabadidőd, akkor nézegesd a Stelláriumot, és próbáld megjegyezni a csillagképek alakját "vonalait", a csillagok neveit.


2. Tölts minél több időt a szabad ég alatt olyan helyen, ahol kicsi a fényszennyezés (eddigi tapasztalataim szerint a Balaton-part a legrosszabb...), és próbáld összevetni, amit látsz a beszerzett atlasszal (pl. Határozó könyvek - Bolygók és csillagok, de valszeg egy sima csillagtérkép is megteszi. A halvány piros lámpa ajánlott. A Stelláriumnak is van éjszakai módja, amikor piros az alapszíne, meg lehet próbálni... Minél sötétebb van körülötted, annál jobb. -- Természetesen ne az ég legyen borult.)


3. Mindig, amikor felnézel az égre, gyakorolj! Amúgy érdemes a Göncöl-szekerekkel kezdeni, aztán a Vega és Hattyú, Arcturus, Herkules, Pegazus és Androméda. Ezek a legkönnyebben felismerhető, megtalálható, Magyarországon egész évben látható, viszonylag fényes csillagok/csillagképek, így a többit az ezekhez viszonyított helyzetük alapján keresheted. Az Ekliptika csillagképeit (amikben általában a bolygók vannak), a horoszkóp alapján tanulhatod meg (a horoszkóp értelmes felhasználása...).

2012. aug. 15. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm nektek, hasznos tanácsokat, akkor hamarosan neki is állok a megismerésnek.
2012. aug. 15. 19:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!