Földrajz kérdés (CSAK ERŐS IDEGZETŰEKNEK! )?
Na itt van egy térkép a földről. Ugyebár Japán és Kalifornia a Föld két 'szélén' vannak, nagyon messze egymástól... ahhoz, hogy Japánból eljussunk Kaliforniába, át kell utaznunk Ázsiát, Európát, nem? Vagyis bal oldalra kell elindulnunk, nyugatra.
Azt nem értem, hogy miért nem lehet jobbra elindulni, kelet felé és úgy jutni el Kaliforniába??
NEM viccelek, nagyon szégyenlem, hogy ezt meg kell kérdeznem, főleg, hogy ötös földrajz érettségit írtam..
ez csak egy vetület. Ahhoz hogy ábrázolják az egész Földet valahol ugye el kel kezdeniük, valahol be kel fejezniük a rajzolást. Törésvonalnak olyan hosszúsági kört kellet választaniuk ami nem halad át túl sok szárazföldön, így nem szeli azt ketté, így jobban láthatóak a a földrészek alakjai. A Földön elég sok az ilyen szélességi kör, egy ezen kevesek közül a Csendes óceán közepe.
Ne korlátozd le magad, és gondolkodásod az ábrázolásra. A Földnek nincs széle, így a legtöbb természettudományhoz hasonlóan minden minden csak látásmód kérdése.
Distance from Los Angeles to Kyoto is:
5700.7 Miles
( 9174.4 Kilometers / 4950.5 Nautical Miles )
Approximate flight duration time from Los Angeles to Kyoto is 11 hrs, 50 mins
ezt annak üzenem aki szerint Japán nincs messze Kaliforniától :DDD
Vegyél egy földgömböt.
Egyébként az amerikai térképeken Csendes-óceán központtal ábrázolják a Földet:
Itt látszik, hogy mennyire van egymástól a két part. A földgömb még kevésbé torzít. Tényleg messze van, de nem az Európán átutazás, hanem az óceán miatt. Alaszka és Oroszország viszont közel vannak.
Megállapodás kérdése, hiszen egy gömb esetén soha nem lehetne eldönteni, mi merre van.
Japán és Kalifornia nincs olyan közel egymáshoz, mert hatalmas a Csendes-Óceán. De valószínűleg tényleg Kelet felé érdemes indulni.
A képen látható ábra szintén megállapodáson alapszik, hiszen a gömb formát betartva soha nem lehetne olyan térképet rajzolni, amin egyszerre minden látszik.
Ha tisztában akarsz lenni a valós távolságokkal, forgass sűrűn földgömböt!
Értelek! Téged az zavar, hogy van ez a térkép, és ezen szemre nagyobb a távolság Japántól nyugat felé Kaliforniáig, mint kelet felé, ha összeadjuk azokat a részeket, amik a térkép két szélén vannak, ugye?
Ha igen, akkor az a magyarázat, hogy ez a legrosszabb fajta térkép szerintem, amit el lehet képzelni, mert direkt úgy rajzolják az ilyet, hogy "ovális" legyen az alakja, ezzel is érzékeltetve a kisiskolásoknak, hogy a Föld gömbölyű. A baj csak az, hogy ezzel összenyomják a széleit, a széleinek a tetejét meg még jobban összenyomják, és ezzel az egészet deformálják, a földrészek szinte már nem is hasonlítanak a valódi formájukra.
Ennél sokkal jobb ez a fajta térkép, ilyen függ itt előttem a képernyő fölött is, meg általában a középiskolai nagy, fali térképeken és földrajzi atlaszokban is ilyenek vannak már:
De még ez is torzít, mivel a Föld gömbölyű, ezért nem igazán lehet rendesen lemodellezni síkban. Ennél is jobb az a fajta, ami így "gerezdekre" bontva mutatja a Föld felszínét, csak annak nem tudom, mi az elnevezése, de szerintem biztosan láttál már olyat. Annak a hátránya, hogy légvonalbeli távolságokat elég gürcös rajta megmondani szemre.
A legvalósághűbb azonban, ami szerintem a leghűbben adja vissza a földrészek formáját, az a Buckminster-Fuller, vagy "dymaxion" térkép:
Ezen már pofonegyszerű számításokkal meg lehet mondani bármely két pont távolságát a Föld felszínén.
Egyébként meg egy csomó iskolai térképről lehagyják a Csendes-óceán egy jelentős részét, merthogy ki a halált érdekel, hogy hol helyezkedik el a mikronéziai Kilehaulebalulu-szigetcsoport.
Amúgy meg, ha van egy kis eszed, akkor repülővel Kelet felé indulsz Kaliforniába Japánból, mert jóval rövidebb arra. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!