Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tüdő léghólyagjainak is van...

A tüdő léghólyagjainak is van öntisztítő képessége vagy az oda bekerült porszemcsék már sosem távoznak?

Figyelt kérdés
2012. aug. 10. 14:56
 1/4 hollófernyiges ***** válasza:
84%
Van, makrofágok gyűjtik be a porszemeket, meg mindent ami nem oldódik fel.
2012. aug. 10. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 gromo ***** válasza:
100%
Az az öntisztító képesség, amire valószínűleg gondolsz, hogy a belélegzett és az alveolusig ( tüdő léghólyag) eljutó porszemcse ugyanezen úton kikerül, olyan nincs. Ennek oka az, hogy az e jellegű "öntisztító" folyamatnak az alapja, a nagy légutakban fellelhető csillószőrös hengerhám itt a kis alveolusokban már nincs jelen. A nagyobb légutakban ilyen van, s az ide lekerülő nagyobb porszemcséket ezek a nagyon finom csillószőrök kifelé hajtják, valamint ezekben a légutakban a levegő áramlása kilégzéskor ( pláne köhögéskor) olyan nagy, hogy ki tudja repíteni ezeket. Az alveolusokba már csak az igen kicsi por és egyéb szilárd szemcsék jutnak le. A légáramlás már csekély itt ahhoz, hogy innen ezeket kivigye, másrészt az alveolaris epithelsejteken nincs csillószőr, ide a szemcsék letapadnak. Ezeket az alveolusok közötti intersticiális térben lévő falósejtek ( makrofágok) bekebelezik, de ezekből ez nem tud kiürülni. Ha a makrofág elpusztul, az idegen anyag ismét az intersticiumba jut, ott esetleg gyulladást, egyéb immunválaszt, kötőszövet képződést indukál, emiatt a kis alveolusok fala károsodik, csökken a légzőfelület, károsodik a tüdő gázcserélő képessége és kialakulnak azok a krónikus tüdőbetegségfajták, amik lassú lefolyásúak, de nem gyógyíthatók ( összefoglaló nevük KALB - krónikus aspecifikus légzőszevi betegség, vagy angolul COPD - Chronic Obstructiv Pulmonary Disease) Ilyen pl. a szilikózis. Ezen betegségtípusoknak a kialakulása függ a belélegzett por anyagi minőségétől, ill. a porexpozíció idejétől ( évek, évtizedek!).
2012. aug. 10. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Tehát ha vizsgálat során port mutatnak ki a léghólyagokban az még hosszú idő múlva sem tisztul ki?
2012. aug. 11. 11:51
 4/4 gromo ***** válasza:
100%
Mint fentebb írtam, nem marad ez benne az alveolusban, hanem bekerül az alveolusok közötti vékony szöveti állományba a makrofágok révén. Ebben az értelemben maga az alveolus ürege úgymond kitisztul, de maga a tüdő nem. A szerves, lebontható anyagokat a makrofágok lebontják, eltakarítják, a szervetlen, lebonthatatlan anyag marad a tüdőben. Ez a mennyiség egyszerre nem sok, hiszen a nagyobb légutakban a belélegzett levegő igen jól tisztul, ezért van szükség nagyon hosszú évtizedekre ahhoz, hogy ez a belélegzett és ténylegesen bennmaradt por betegséget váltson ki.
2012. aug. 13. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!