Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a sík...

Miért van az, hogy a sík felületre α szögben eső fény a beesés szögével egyenlő szögben verődik vissza (pontosabban 180 fok mínusz α szögben)?

Figyelt kérdés

2012. aug. 6. 14:39
 1/6 rémuralom ***** válasza:
9%
Mert megfigyelték (akár te is megfigyelheted), és így van. A természet így alkotta meg a fénytant. Pont.
2012. aug. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A jelenséget a fény részecsketermészetével szokás magyarázni. Másrészt viszont arról is fogsz tanulni, hogy a fény hullámtermészetű. Nagy tudósok sokáig vitatkoztak ezen. Ez a kettő együtt igaz, ez a fény kettős természete.
2012. aug. 6. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Második: Ez oké, de hogyan következik belőle az, amit kérdeztem?
2012. aug. 6. 18:20
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer egy geometria feladatra éppen ezt válaszoltam:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Tehát a fény a legrövidebb idő alatt "ér oda". Tükör esetén ez egyben a legrövidebb út is. ( Fénytörésnél ez nem a legrövidebb út!)

2012. aug. 6. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Ezt értem (eddig is tudtam, amivel nem a válaszodat akarom leszólni), de honnan tudja a fény, hogy melyik a legrövidebb (vagy fénytörésnél a leggyorsabb) út?


Ugye van az elmélet, hogy a fény minden irányban halad (még visszafelé is), de azok a pályák, amelyek a leggyorsabb útnál lassúbbak, kölcsönösen kioltják egymást. Ezzel csak az a gondom, hogy ideális esetben (vagyis ha eltekintünk a veszteségektől) makroszkopikus testeknél is így történik, holott azoknál már nemigen lehet szó interferenciáról.


Létezik más magyarázat is a fény esetére?

2012. aug. 6. 19:38
 6/6 Srapnel ***** válasza:

Tehát te valami mélyebb magyarázatot szeretnél?


A megoldást itt nem tudom neked leírni, mert egyrészt nekem is utána kellene nézni a részleteknek, másrészt ez a felület nem alkalmas rá, de:


Ha felírod a Maxwell-egyenleteket az elektromágneses hullámterjedésre, vagyis megoldod a sugárzási tér tér- és időfüggő egyenleteit, akkor ki fog adódni belőle. Lesz benne (az egyenletekben és a megoldásban) egy belső szimmetria, ami végül a kérdésedben megfogalmazott szimmetriát fogja adni.

2012. aug. 6. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!