Lehetséges lenne a közeljövőben DNS útján dínókat készíteni?
Az első lépés hiányzik: nincs DNS hozzá. Kövületeink vannak, és azt hiszem, a filmben borostányba zárt szúnyogból vettek vért: ez sem működik. Lényegében minden kissé szivacsosabb szerkezetű anyagnál reménykednek a kutatók, hogy talán találnak valamit, de eddig csak kövületeink vannak, azaz lenyomatok, az anyaguk rég kő, semmi közük az eredeti anyaghoz. Ha nincs DNS, nincs további értelme a kérdésnek.
HA lenne, akkor persze elméleti lehetőségünk van a rekontrukcióra, illetve előfordulhat, hogy egy kisebb testű dinoszauruszt egy hasonló fajjal "keresztezve" megpróbáljanak "létrehozni". Jelenleg a mamutoknál próbálkoznak, valamicske DNS-t kinyernek a fagyott tetemekből, rekonstruálják, majd elefánt pótanyában felnevelik. Nem tudom, hol tartanak (DNS-t találtak?), de ez is évtizedekbe telhet, mire valami eredményt hoz. A dínók ehhez képest horribilis munka lenne még akkor is, ha lenne használható DNS-minta.
Ennélfogva a válasz: nem, a közeljövőben még biztosan nem várhatunk ilyet, de a távoli
Úgy, ahogy a filmben (és könyvben) bemutatták, nem, mert a DNS rég "szertefoszlott". Nem lenne miből kiindulni.
De az USA-ban Jack Horner paleontológus vezetése alatt jelenleg folyik egy kísérlet, amiben azt tervezik, hogy megváltoztatják egy csirkeembrió génjeit, és ismét fogakat, farkat, meg szárnykarmokat akarnak adni neki. Ezzel az eljárással elméletben létrehozható egy "őskori" dinoszaurusz, habár az "elkészült állat" igazából valami furcsa mutáns lesz... pont, ahogy a JP-ben!
Nemcsak a DNS hiánya gátolja a dinoszauruszok feltámasztását. Ha valaki egy CD-n elküldené a T. rex DNS szekvenciáját, abból soha az életben nem csinálnának dinoszauruszt. Ennek ez az oka, hogy az egész egyszerűen nem elég. Kell a molekuláris, sejtes környezet a DNS-ben tárolt információ megfelelő kiolvasásához. Azt, hogy a DNS melyik szegmense mikor aktiválódjon körmönfont fehérjekomplexek szabályozzák. Nem tudjuk, hogy milyen géneknek kell aktívnak lennie, nem tudjuk, hogy azokat hogyan aktiváljuk, a nem aktív géneket hogyan csendesítsük, továbbá a DNS molekulán lévő metilációs szigálokat végképp nem ismerjük. (a fejlődéshoz szükséges anyai hatású RNSekről nem is beszélve)
Amikor a birkát klónozták, az is hatalmas tudományos erőfeszítésbe került, pedig vannak élő birkák, elő lehet belőlük állítani bármennyit, tanulányozni lehet őket...
Ha lenne DNS, akkor se lennénk közelebb a megoldáshoz mint most, sajnos. Pedig én lennék a legboldogabb! :D A mamut project sikerét is nagyon várom. Attól tartok, hamarabb hoznak dínókat a múltból, mint feltámsztanak a jövőben.
Hozzátenném az előzőekhez: A DNS ráadásul még töredezik is. Ha nagyon apróra törik, akkor gyakorlatilag esélytelen már az összerakása is, márpedig ez a helyzet az ilyen korú leletekkel.
Gondolj mondjuk egy képre, amiből egyszerre kis darabkákat kapsz, és azok alapján kell összeállítanod az eredetit. Kis nehezítés, hogy nem tudod, mit is kellene ábrázolnia a képnek, sem azt, hogy mekkora is kell legyen. Könnyítésképpen viszont tudhatod, hogy milyen ecsettel festették. Egyszerre mondjuk kapsz száz töredéket a képből, változóan, az 1mm x 1mm nagyságútól az 5cm x 5cm-esig terjedő méretben. Hajrá, lehet bogarászni.
Ja, ez egy egyszerű feladat a DNS-rekreáláshoz képest...
A modern deep-sequencing technikák esetén is nagyon rövid szekvenciákat adnak a gépek (kb 1oo bp), de ha kellően sok van belőle, akkor azért össze lehet rakni a cuccot... bár az is igaz, hogy a konvencionális módszerekkel meghatározott szekvenciákat azért segítségül hívják az illesztésnél... nehéz ügy lenne az biztos... De, ha jól tudom, eddig nem találtak DNS-t dino fossziliában.
De valamiféle közös ősöket lehet, hogy ki lehetne fejleszteni... ha kellően sok rokon ismert, akkor vissza lehet követni a mutációk felhalmozódását, és akkor lépésenként létre lehet hozni egy olyan élőlényt, ami már valamennyivel "ősibb", de nem annyira, hogy a megtermékenyítés és a korai egyedfejlődés elakadjon. Majd ezt az élőlényt felhasználni a következő, még ősibb variáns legyártásához és így tovább. Genetic engineering rulz!
Csirkének már növesztettek fogat, a saját génjeit felhasználva. Ez még megvan neki, csak már sose kapcsol be magától.
A többit is majd csak megoldják előbb-utóbb... mamut azért előbb lesz szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!