Ha a levegőt 50 atmoszférára összenyomjuk és utána vízzel lehűtjük 15 fokra, akkor 2 fokos lesz a kitágult levegő, akkor ily módon lehetne levegővel működő hűtőt készíteni?
Szerintem eléggé el vagy tévedve, a hűtőközegek nagy része inert gáz, egyáltalán nem mérgező, beszívod és ki is fújod. Mivel a nitrogéni s hasonló tulajdonságokkal bír, ezért rámondhatod arra is, hogy mérgező és a légkör kétharmadától megfulladsz.
A hűtőközegeket három szempont alapján választották: olcsó legye, a feladatra ideális legyen és ne legyen mérgező. A freon mindegyiknek megfelel, csak mint kiderült rendkívül környezetszennyező. Annak idején jó pár hűtő működött ammóniával, ma ezt csak ipari hűtőknél használják, otthoni hűtőben nem találsz mérgező hűtőközeget, akár ki is szúrhatod otthon a hűtőt és melléülhetsz koktélozni, semmi bajod nem lesz.
A hűtés akkor jó hatásfokú, ha halmazállapot változás lép fel. A levegőt nem tudod cseppfolyósítani szobahőmérsékleten, igen csekély hatásfokú hűtőt tudnál ily módon készíteni.
A levegő egyébként nem egy gáz, hanem egy gázkeverék, nyilván alkalmatlan lenne ilyen célra, mert a különböző összetevői más mértékben kompresszálódnak, cseppfolyósodnak.
Mint írtam, nyilván a "rosszabb" gázok jobb hatásfokkal működnek, ergó jóval olcsóbb, gazdaságosabb üzemeltetést biztosítanak, ami jelenleg fontosabb, mint az, hogy maga a gáz mennyire káros.
De amit szintén írtam, pl repülőgépeken, ahol a kis zárt tér miatt valóban veszélyesek lennének az esetleg elszabaduló gázok, ott használnak teljesen ártalmatlan gázokat is.
Nyilván erre egy háztartásban erre nincs szükség, kicsi az esélye, hogy el tudjon szökni a gáz a készülékből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!