Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni kémiából?

Tudnátok segíteni kémiából?

Figyelt kérdés
A savak oxidáló hatásúak, ez tény... (de valaki elmagyarázhatná ezt, mert nem tudom, hogy miért oxidálnak) :) Szóval a réz és a salétromsav reakciójában úgy lehet eldönteni, hogy nitrogén-oxid, vagy nitrogén-dioxid képződik, hogy megnézzük milyen erősségű savval reagál a réz? Mert minél erősebb a sav, annál jobban képes oxidálni, tehát az erősebb sav a nitrogén "tovább" képes oxidálni, mint a gyengébb sav, ezért képződik ebben az esetben nitrogén-dioxid? Azt hiszem, hogy 65%-os salétromsavnál képződik nitrogén-dioxid... Tehát valaki megerősítene, vagy elmagyarázná, ha valami hibát ejtettem! A válaszokat előre is köszönöm! :D
2012. júl. 31. 21:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Sok oxidatív sav van. De nem mindegyik sav az! Pl. a haloidsavak sem oxidálóak.

Egyébként úgy működik a dolog, hogy a savak a negatív standardpotenciálú fémekből H2-t fejlesztenek,miközben a fém oldatba megy. Ennek oka, hogy a hidrogénion std.potenciálja nagyobb (ez nulla, ez alatti fémeké negatív), és a megasabb tudja az alacsonyabb pot-út oxidálni. A pozitív std.potenciálú fémek ált. ellenállnak a nem oxidatív savaknak (ezért nem oldódik a réz a sósavban), de oxidatív savban oldódnak, viszont ez nem H2 fejlődéssel megy, hanem a mechanizmus szerint az oxidatív sav oxigénjével a fémből fém-oxid keletkezik, és ez már könnyedén oldódik savas közegben, amit a H3O+ ionok biztosítanak.


A kérdésed második feléhez:

A gondolatmeneted jó, tényleg a hígabbal NO fejlődik, míg a töménnyel NO2. Azonban ez nem a "sav erőssége". A sav ugyanolyan erős, csak kicsit más dolgok zajlanak le.


A HNO3 híg oldatban teljesen tud disszociálni, és az NO3- ionok a fő oxidálószerek. Ezek határása keletkezik NO gáz.


Viszont a tömény sal.savban van egy csomó HNO3 _molekula_ is, mert nem tud disszociálni rendesen. És ezek már igen durván oxidálnak, egészenk NO2-ig.


Fontos megjegyezni, hogy a hígban is van mindig egy kis egyensúlyi mennyiségű HNO3, illetve a töményben is NO3-, tehát nem csak NO vagy csak NO2 keletkezik, hanem a kettő keveréke mindig, csak egyikből jóval több van, mint a másikból.

Remélem világos :)

2012. aug. 1. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Tömény salétromsavban:


Cu + 4 HNO₃ → 2 NO₂ + 2 H₂O + Cu(NO₃)₂


Híg salétromsavban:


3 Cu + 8 HNO₃ → 2 NO + 4 H₂O + 3 Cu(NO₃)₂


Van egy ilyen reakció:


3 NO₂ + H₂O → 2 HNO₃ + NO


A híg salétromsavban könnyebben végbemegy ez a reakció, mert van hozzá elég víz (leegyszerűsítve magyarázva). Így aztán NO keletkezik.

2012. aug. 1. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ! :) Most már értek mindent ezzel kapcsolatban!! :D
2012. aug. 1. 14:16
 4/6 A kérdező kommentje:
Egyébként, hogy átolvastam rájöttem, hogy tényleg rosszul írtam, ugyanolyan erősségű a két sav... De ezt ti honnan tudjátok? Mert ez lehet, hogy gáz, de nekem ilyet nem tanítottak középiskolában, pedig most végeztem...
2012. aug. 1. 14:22
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Én anno a Villányi féle könyvből tanultam kémiát fakton, de emellett csomó mindent hozzáolvastam neten, egyéb könyvekben. Azóta meg tanulom, és nem felejtettem el; vegyészmérnöknek tanulok 4 éve :)
2012. aug. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat, hogy ilyen sokat kérdezek, de valaki megmondaná, hogy a komplex ionok képződésekor, hogyan lehet eldönteni, azt hogy pl.: terta-, vagy hexaakva ion képződik?
2012. aug. 1. 23:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!