Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell értelmezni ezt az...

Hogyan kell értelmezni ezt az infót a gyorsulva táguló univerzumról?

Figyelt kérdés
Egy cikk szerint ( [link] az univerzum tágulási üteme 73,8 km/s minden megaparsecre (1 millió parsec) vonatkozóan. Ez azt jelenti, hogy másodpercenként 1 MParsecben nézve 73,8 km-t távolodik tőlünk egy hipotetikusan egy helyben álló objektum vagy azt, hogy minden másodpercben 73,8 km-rel gyorsabban tágul az univerzum egy egysége? Mit jelenthet ez a teljes világegyetemre vetítve? Ha az univerzumot egy kvázi gömbnek fogjuk fel, az átmérő mentén mekkora tágulás figyelhető meg kb?
2012. júl. 24. 09:37
 1/3 anonim ***** válasza:

A dimenzióból az következik, hogy az előbbi, és ez a cikkben is így van leírva, tehát másodpercenként egy tőlünk 1MPc-re levő hipotetikusan egy helyben álló objektum 73,8 km-t távolodik (plusz-mínusz a 3,3% hiba, ami valami olyasmit jelent, hogy mért érték kilencvenvalahány százalék valószínűséggel 73,8*(1-0,033) és 73,8*(1+0,033) között van). (Az utóbbi akkor lenne, ha km/s/MPc helyett km/s^2/MPc írtak volna.)


"The region visible from Earth (the observable universe) is a sphere with a radius of about 46 billion light years,..." (Wikipédia)


Ez azt jelenti, hogy az átmérő 2*46000/3,26 MPc kb. 28200 MPc, tehát a látható univerzum 28200 MPc*73,8*km/MPc/s kb 2058000 km/s sebességgel tágul. Tehát másodpercenként 7 fénymásodpercet, vagy másfél napátmérőt.

2012. júl. 24. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Király, köszi a válaszod. Mondjuk azt nem írja a cikk, hogy milyen gyorsan gyorsul. Tehát másodpercenként mennyi km adódik hozzá a 73,8-hez. Érdekes lenne ezt is tudni. De ha abból indulunk ki, hogy végtelen idő áll rendelkezésre, előbb utóbb a fénysebességgel megegyező sebességgel fog tágulni a világegyetem a Planck-skálán (lehető legkisebb távolság). Végül is ez lég nehezen elképzelhető, de nem lehetetlen, ha tudjuk, hogy a kozmikus infláció ideje alatt, ami kb 10^-37 másodperc alatt az akkori (nagyon-nagyon kicsi) világegyetem 10^60-szorosára fújódott fel. Azt nem tudom, hogy ezt mi állította meg (hallottam ezt-azt a vákuum energiájával kapcsolatban. Valami olyasmi volt, hogy ha egy tökéletesen egyensúlyban lévő búzaszál nő, előbb-utóbb valamelyik irányba lekonyul. Ez egy kritikus pont, és elvileg ez a 10^-37 sec idő kell hozzá, hogy eldőljön, merre dől el. Az infláció során is ez törtnét a vákuum valamijével (sajnos nem tudom milyével, de az energiaszinttel volt kapcsolatban), ami idő alatt a világegyetem energiasűrűsége nem csökkent, hanem állandó maradt, ez okozta a felfújódást ilyen rövid idő alatt). Szerintem nagyon érdekesek ezek a dolgok. Bár jobabn értenénk a folyamatokat, amik lejátszódnak körülöttünk.
2012. júl. 24. 10:50
 3/3 anonim ***** válasza:

Az univerzum tágulsa gyorsabb a fénysebességnél.

Igen, az anyag nem haladhat gyorsabban a fénynél, de maga tér tágul.


nem a galaxisok távolodnak, hanem maga a tér tágul, így fénysbességet meghaladva tágul az univerzum.

2015. jan. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!