Mi okozza a fekete lyukak mágneses terét?
Nem tudom biztosan, de ha van mágneses terük, akkor a körülöttük keringő törmelékgyűrű miatt lehet. Elvileg akár foroghatna is maga a fekete lyuk, de egyrészt nem igazán van kiterjedése (a szingularitásra gondolok itt, nem a fekete korongra az égen), másrészt a hatás az eseményhorizont mögül nem lehetne észlelhető.
Remélem jól gondolom; ha nem, kérlek javítsatok ki.
17:10 vagyok..
Igazatok van, bocsánat:
"Kétféle típusú fekete lyukról beszélhetünk. Az egyik a statikus fekete lyuk, amelynek nincs perdülete. (...) A másik típusnál viszont a fekete lyuk forog a tengelye körül. Ebben az esetben úgy vélik, hogy a szingularitás nem egy pontszerű valami, hanem egy végtelenül vékony gyűrű alakjában van jelen."
( [link]
Viszont...
"A középpontban található a szingularitás, amely kiterjedése végtelen kicsi. Az r távolságáig terjed az eseményhorizont, amely a fekete lyuk tulajdonképpeni nagyságát jellemzi és ahonnan semmiféle sugárzás nem tud elszökni."
( [link]
Szóval a szingularitás nem az eseményhorizontig tart. A szingularitás egy valós objektum, az eseményhorizont pedig egy elméleti határ.
De a forgással kapcsolatban tényleg elbizonytalanodtam.
Végtelen kicsi, és mégis foroghat?
A feketelyuk pont az a témakör, amiről csak elméleti szinten tudunk beszélni. Senki nem látott még (természetéből kifolyólag), csak a különböző természeti eseményeket feketelyukaknak tudják be, hogy az okozta. De annak valódi okait csak elméleti síkon találgatják.
Mindenesetre elmondhatjuk, hogy a nagysebességgel pörgő fémet tartalmazó objektumok körül elektromágneses tér alakul ki (lásd Föld), így akár a feketelyuknak is lehet. A pörgés feltétele a tengelyhez képesti kiterjedés, így nem lehet végtelen kicsi pont, de sík már igen.
Néhány hiba: a feketelyukak körül is pályára lehet állni (ez nem függ a kiterjedéstől amúgysem), lásd a galaxisokat, melyeket ma úgy képzelünk el hogy egy szupermasszív feketelyuk körül mozognak a csillagok.
A korcsolyás példa teljesen hibás, az perdületmegmaradás és tehetetlenségi nyomaték.
Illetve a tömegének a változása is érdekesen lett megfogalmazva. Egyrészt a beleütköző objektumok (bár ez nem annyira meghatározó), másrészt a kozmikus háttérsugárzás táplálja, a Hawking sugárzás pedig csökkenti a tömegét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!