Olvasási probléma?
Ez sajnos a mai, felgyorsult világ szomorú hozadéka.
Sok embernek (főleg a fiataloknak, értsd: tiniknek és kisebbeknek) egyszerűen nincs türelmük regényt olvasni, hiszen abban nincsenek képek, nem az aktuális pletykákról szól, nincsenek benne szaftos sztorik a celebekről...
Meg hát igen, nem csak - nyelvtanilag hibás - tőmondatokkal írnak, mint pl. a Dívány, vagy mi a neve...
Egy regényt meg kell érteni, el kell mélyedni benne - ez sokaknak megterhelő, vagy egyenesen nem is megy.
Viszont az is lehet, hogy a konkrét dolog, amit olvasol, nem érdekel, de esetleg találnál mást. Próbálkozz, hátha megtalálod a saját műfajodat.
Kezdd először mondjuk rövidebb novellákkal, azok is nagyon jók. Hátha az meghozza az olvasási kedvedet.
És igen, a fényviszonyok is nagyon számítanak, ha esetleg a szemed elfáradására gondoltál. (Ez nem derül ki.)
#4 - Ezzel részben vitatkoznék. Tény, hogy az információ minősége az utóbbi 1-2 évtizedben nagyot zuhant. De!
A mennyiség viszont a sokszorosára nőtt. Régen jóval kevesebb információval bombázták az emberek agyát, így volt igény és idő regényekre, hosszasan taglalt újságcikkekre, stb. Manapság az információigény és az információáradat annyira megnőtt, hogy erre már se igény, se lehetőség nincsen. Kedvtelésből lehet olvasni, de a hétköznapokban ez mit sem számít. Erről készült felmérés is, hogy mennyiben különbözött a régi emberek tájékozottsága és információfeldolgozási igénye a mai emberekétől. Ma egy újságcikk több információt szolgáltat, mint régen egy egész napilap. Nem beszélve az internetes portálokról. Az ember ma már nem teheti meg, hogy aprólékosan végigolvasson valamit, mert annyi olvasnivaló és feldolgoznivaló akad. Régen a felmérés szerint az emberek akár 100 oldalt is elolvastak egy könyvből (tetszőleges könyv), mire azt mondák, hogy nekik ez nem tetszik (vagy nem kell) és inkább választanak mást. Ma az átlag 3-5 oldal! Az újságolvasók régen perceket vagy órákat töltöttek hírekkel, ma másodperceket töltünk átlagosan egy hírnél! Nem hiába egyszerűsödött le sok helyen a nyelvezet, és a régi szövevényes, csavart nyelvi játékokat pedig felváltották a tőmondatok.
SmartGuy, te engem mindig megtalálsz??
Akárhova írok, te biztos, hogy azonnal ellentmondasz...
Itt most nem a napilapokról beszéltem, nem a hírújságokról, hanem REGÉNYEKRŐL!!!
Milyen több meg kevesebb információra gondolsz??
Regényekről van szó, ember, nem a napi politikai tájékozottságról!!!
#6 - Két dolog:
1. Honnan a vérveretes lópéniszből tudjam, hogy ki vagy te, mikor nicknév nélkül írogatsz? Gondolod, hogy direkt téged kereslek? Ne legyél már ennyire primitív!
2. Tudtommal te se csak a regényekről írtál, mert szerintem a Dívány.hu nem regény. Az meg a másik, hogy szerintem egyértelműen leírtam, hogy KEDVTELÉSBŐL olvasnak regényeket. De attól, hogy valaki nem olvas regényeket még nem egy idióta paraszt, remélem érted! Mindenki azt olvassa, ami érdekli. Ha te regényekkel töltöd az idődet, lelked rajta, de ha valamiről lemaradsz miatta az is a te dolgod. Más meg máshogy gondolja. Szvsz a szépirodalomnak nem sok gyakorlati haszna van, így én pl. kerülöm azt, helyette mással töltöm az időmet, mást olvasok, ami érdekel. Ettől még nem leszek műveletlen. De nem is erről írtam a hozzászólásomat, meg főleg nem kötekedésből....
Jelentős részben a figyelmetlen olvasásból, a rossz szövegértésből adódik. Sokan hiszik, hogy olvasni annyi, mint átnézni a sorokat („gyorsolvasás”), és kész. Ilyenkor a szöveg tartalma csak részlegesen jut el az agyba, tehát csak hiányos, sokszor félreolvasott, félreértett kép keletkezik az olvasottakból. Ez jól látszik sok itt adott válaszból, tehát hogy gyakorlatilag válasz paneleket ad a válaszoló, ami válasz egy hasonlónak tűnő kérdésre. Vagyis elkönyveli, hogy „ez is azt kérdezte”.
Ilyenkor az olvasottak lényegében egy nagyon rövid távú memóriába kerülnek az agyban, ami pl egy átlagos cikke esetében nem probléma. Elolvassuk, érdektelen, elfelejtjük.
Viszont egy regénynél a történések egymásra épülnek, így az efféle gyorsolvasás eredménytelen, mert elfelejtjük a korábbi olvasottakat. Normálisan olvasni sokkal fárasztóbb, de ehhez meg nincsenek hozzászokva az emberek, mert sose voltak rákényszerítve. Erre lenne jó az olvasónapló készítés, de azt manapság már mindenki letölti.
(Smartguy-ra meg nem érdemes hallgatni, veretes ostobaságokat szokott mondani. Nem annyira smart, mint hiszi.)
"Regényekről van szó, ember, nem a napi politikai tájékozottságról!!!"
Jut eszembe: nem csak regény lehet vastag könyvben. De az a bizonyos felmérés minden könyvre vonatkozott. Van aki meg se vesz egy regényt, ha az összefoglaló nem tetszik neki, nem hogy még végigolvassa. Az információs társadalomban jóval több információval szembesülünk, ez tény! Ez az alapja. Tudásalapúság, információáradat. Ugyanakkora kapacitású aggyal egyre több információt kell feldolgoznunk. Erről beszéltem, amikor több és kevesebb információról írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!