Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik hazánk legkeményebb fája?

Melyik hazánk legkeményebb fája?

Figyelt kérdés

Tudom hogy a tölgy a bükk és az akác a legkeményebbek közé tartoznak, de emelet a vörösfenyőt is említették egy páran.

Szóval nem tudom hogy melyik a legszilárdabb száradás után, azért szeretném tudni mert egy bokkent (katana típusú fakard) akarok készíteni, már tucatnyi videót és tervrajzot láttam az elkészítéséről de a faanyag mindig olyan volt, ami hazánkban nem honos és elég nehéz lenne hozzá jutni.


Előre is köszönöm a választ.



2012. jún. 14. 18:25
 1/6 anonim ***** válasza:

szerintem kőris, de nem vagyok szakértő...

"A kőrisek anyaga igen erős, de rugalmas keményfa. Íjak, eszközök fogantyúi, minőségi baseballütők készítésére használják. Elektromos gitárok testét és sznúker-dákókat is készítenek belőle."

2012. jún. 14. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
2012. jún. 14. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mind két válaszírónak a segítségét (ment is a zöld kéz), de a második válaszoló eléggé fején találta a szöget azzal a linkel, nem tudom hogy viccből rakta-e be? De ott tényleg ráleltem egy jó kis segítségre a sok butaság közt, méghozzá a "Brinell-keménységre" amiről már olvastam máshol is de nem tudtam olyan táblázatot vagy leírást találni amiben szerepelne Magyarország bármelyik honos fája. Azt hiszem hogy az akácfát választom, mert a Brinell-keménysége akkora mint a Kanadai juharfáé 4,8 ami meghaladja kőrisét is.
2012. jún. 14. 20:22
 4/6 anonim ***** válasza:
Ne az akácot választd mert az előző link nem emliti de a som fa a legkeményebb! biztosan tudom erdészekkel jártam iskolába.
2012. jún. 14. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Utánanéztem a somfa keménységének és habár a Brinell-keménységét nem találtam meg, de egy oldalon az igazi pásztorok és régi bottal verekedő magyar harcosok tényleg somfából készítették a szerszámukat vagy épp fegyverüket.

A baj az hogy minálunk elég kevés somfa akad de azért megpróbálok szerezni, köszi a választ harmadik.

2012. jún. 14. 22:51
 6/6 anonim válasza:

Az alábbi linken fellelhető a fafajták keménységmérésének módja,és a 8 keménységi szinthez hozzásorol a szerző néhány fafajtát. Az utóbbit be is másoltam,ha a link később használhatatlanná válna.


[link]


Nördlinger az építőfákra nézve nyolc keménységi fokot állapít meg, még pedig: kőkemény az ébenfa, pokkfa, indiai tölgyfa, teakfa; csontkemény a puszpáng, grenadilfa, amarantfa stb.; igen kemény a mahagoni, hikori, délifenyő (pitchpne), szantálfa, som, galagonya stb.; kemény a tölgy, bükk, gyertyán, boróka, juhar, ákác, tiszafa, diófa, törökmeggy, almafa, körtefa, cseresznyefa stb.; meglehetősen kemény a cédrus, ciprus, kőris, platán, berkenye, szilfa, bálványfa, eperfa, törpefenyő, csertölgy stb.; kissé kemény a szelíd gesztenye, mogyorófa, éger, stb.; lágy a luc, jegenye-, erdei-, fekete- és vörösfenyő, vadgesztenye, nyír stb.; igen lágy a simafenyő, nyár, hárs, fűz, stb.

2015. jún. 29. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!