Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Építhetö-e egy olyan hajó,...

Építhetö-e egy olyan hajó, mely a müködéséhez szükséges energiát a környezö tengervíz höenergiájából vonja el, és miért?

Figyelt kérdés
2012. jún. 10. 23:19
 1/6 anonim ***** válasza:
Kifejtenéd, a tengervíz hőenergiája alatt pontosan mit értesz?
2012. jún. 10. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
NEM! És a termodinamika II. főtétele miatt nem lehet. Ha lehetne, akkor olyan hűtőszekrény is létezhetne, ami nem fogyaszt, hanem áramot termel, de nincs. Valójában a hűtőszekrény nem is hűt, hanem csak hőszivattyú, ami kiszívja bentről a hőt, és hátul a rácsra kipumpálja. De ez csak külső energia (elektromos energia) árán működik, és az is hővé alakul, szóval összeségében még fűt is, mert a rácson nem csak a bentről kiszivattyúzott hőt adja le, hanem azt is, ami az elektromos energiából alakult hővé. A hőenergiát csak akkor lehet más energiává (pl. elektromos energiává) átalakítani, ha hőmérséklet különbség is adott. Magyarul egy hideg és egy forró test, de nem egy egyenletes hőmérsékletű tenger.
2012. jún. 11. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen lehet. Az előző válaszoló abban téved, hogy szerinte a tengervíz egyenletes hőmérsékletű, de ez nincs így. A mélyebben lévő vízrétegek ált. hidegebbek, így adott egy nem túl nagy hőmérséklet-különbség, amit vagy közvetlenül lehet mechanikai energiává alakítani (pl. Stirling-motorral), vagy termoelem segítsgével villamos energiát lehet kinyerni.
2012. jún. 11. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Az előző hozzászólónak nagyban igaza van, de azt hozzátenném, hogy így csak nagyon kevés energiát lehet csinálni, ami nem elég a hajó mozgatásához. Ennél még egy vitorla is több energiát adna.
2012. jún. 11. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Pont ezt akartam írni én is, hogy a 3-as megoldásánál még egy vitorla is jobban működik... :)
2012. jún. 11. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Harmadik vagyok:


Természetesen kicsi lesz a hőmérséklet-különbség, tehát a Carnot-törvény alapján kiszámítható elméleti max. hatásfok is nagyon kicsi lesz. Ám a tengervíz egy hajón lényegében korlátlanul rendelkezésre áll, így a dolog pusztán műszaki probléma, ami megoldható lenne.


A kérdés ugye az volt, lehet-e. Lehetni lehet, csak épp (jelenleg még) nem éri meg.

2012. jún. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!