Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Állatokkal végeztek placebó...

Állatokkal végeztek placebó kísérleteket?

Figyelt kérdés

2012. jún. 6. 17:18
 1/9 anonim ***** válasza:
haha, érdekes 5let. :)
2012. jún. 6. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem hinném. A placebo ugye hatástalan gyógyszer. De az állat nem tudja h az gyógyszer, ő attól meg fog gyógyulni, tehát nincs pszichés ráhatás.
2012. jún. 6. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Minden gyógyszerkísérletnél kötelező egy placebó kontrollcsoportot is használni, különben az eredmények használhatatlanok. Alaphangon háromféle csoport van: egy kontroll, ők nem kapnak semmit, egy placebó - ők kapnak kezelést, de hatóanyag nélkül, pl. napi egy tabletta, vagy injekció fizsóval -,és egy hatóanyagos kezelt csoport. Azért van erre szükség, hogy ha változás van, biztosan a hatóanyag váltsa ki, és nem mondjuk az, hogy az állatot minden délelőtt tízkor macerálták. Ha a két utolsónál van változás, akkor azt ez váltja ki, a gyógyszer nem hatásos. Ha csak a hatóanyagos csoportban van változás (és olyan, amit mi szeretnénk), a gyógyszer ezen a teszten átment.


Klasszikusan placebó-hatást is vizsgáltak állatokon, a legtöbbje negatív eredménnyel zárult (az állat nem hiszi el, hogy amit adsz neki az jó, ő csak azt érzi, hogy kivetted a ketrecéből és lenyomtál valami keserűt a torkán).

2012. jún. 6. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Emberekkel kapcsolatban lévő állatokon ki lehet mutani placebohatást, ha jól tudom. Halakon nyilván nem. Kutyáról, lóról sejtem.
2012. jún. 6. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Egéren csináltak olyat, hogy először egy tanuló fázisban alkohollal itatták őket, megszokták, hogy berúgnak tőle, és utána az alkohol aromától is berúgtak. A kontrollcsoport nem tudta előre, hogy az alkohol aromától "be kell rúgni" (vagyis sosem kaptak igazi alkoholt, csak aromát), ezek nem rúgtak be az aromától.
2012. jún. 6. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Az állatokkal is lehet placebó kísérletet csinálni, ugyanúgy mint emberrel elvileg. Egy olyan betegség esetén, amit sokszor elkap ugyanaz az egyed és érzékeli, hogy beteg lesz, majd kigyógyul. Észreveheti, hogy a tablettától meggyógyul, ezt meg is tanulhatja, és akkor már ezután jöhet a placebó kísérlet.
2012. jún. 6. 18:24
 7/9 A kérdező kommentje:
Ráadásul embereknél törvény nem is engedi az igazi placebó kísérleteket, mert ha jól tudom alá kell írni, hogy részt veszel a kísérletben, azaz elfogadod, hogy lehet hogy placebót kapsz, ami baromira befolyásolja az egészet, hiszen amit mérni akarunk az is egy ugyanilyen súlyú információra való viselkedésünk, azaz 100%-os a hiba. Állatoknál azonban ez nem merül fel. Igazából velük lehetne igazi placebó kísérletet csinálni.
2012. jún. 6. 18:27
 8/9 anonim ***** válasza:

Emberkísérletnél önkéntest használnak, tehát alá kell írni egy papírt, igen. De csak azt írod alá, hogy lehet, hogy placebót kapsz, nem azt, hogy azt fogsz kapni. Ez még nem jelent semmit. Illetve statisztikákkal dolgoznak, tehát ha te paranoiás vagy, és a placebó miatt is érzel hatást, attól mindig van pár ezer ember, aki nem törvényszerű, hogy így érezzen. És nem úgy kapod meg a gyógyszert, hogy megállapíthasd, hogy placebót vagy hatóanyaggal rendelkezőt kaptál.

Volt Amerikában egy gyógyszerkísérlet, hogy az egyik kontrollcsoportnak előre megmondták, hogy placebót kap. Nem volt kimutatható eltérés a másik placebós csoporttól (akiknek nem mondták meg), mert az emberek ettől még érezték a hatást - úgy vélték, biztosan hazudtak nekik az orvosok.

2012. jún. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Már hogyne számítana? És kimérni sem lehet hogy mennyire. De józan ésszel 100%os a hiba, hiszen ez az infó ugyanolyan súlyú/nagyságrendű, ha egyáltalán van ennek a szónak értelme. Ha meg nincs, akkor eleve nem is lehet tudományos kísérletet csinálni, ahhoz legaláb becsülni kéne tudni a hibát. Ha nekem azt mondják hogy lehet hogy a gyógyszer amit kapok csak egy hatóanyag nélküli valami, azaz nem ér semmit, akkor eleve elmenne a kedvem, ha meg azt mondanák, hogy tényleg, akkor pláne, de mennyire jön meg a kedvem ehhez képest attól, ha mindezt nem tudom? Hát ez elég kesze-kusza kérdés, amiben az egyetlen józan döntés az, ha ezt kiküszöbölöd. Azért van a kettős vak kísérlet, hogy a tudatalatti infókat is kiküszöböljék, még azokat is, amikről nem tudjuk, hogy miként működhetnek, akkor hogy lehet olyan hülyeséget mondani, hogy a valóságos információk nem számítanak?
2012. jún. 8. 15:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!