Van egy kis zavar a fejemben, azt hittem, én írtam félre valamit, de nem, mindenütt így van. Az lenne a kérdésem, hogy endoterm oldódáskor (vagyis amikor nekünk kell hőt befektetnünk), miért hűl le a kémcső?? (Azt hiszem, erre a KNO3 volt a példa, de ez végülis lényegtelen) Számomra pont az lenne a logikus, hogy ha energiát vesz el a rendszer, akkor felmelegszik. Valaki el tudná oszlatni a sűrű ködöt a fejemben? :) Előre is köszönöm a választ.
2012. máj. 31. 13:39
1/6 anonim válasza:
Az okozza a zavart a fejedbe,hogy rosszul különíted el a környezetet és a (vizsgált)rendszert.Jól írtad hogy endoterm oldódáskor,a rendszer-ami ugye esetünkben a kno3-as oldat- a környezettől vesz fel energiát,ez a hőelvonás okozza hogy lehűl a kémcső,levegő,kezed.És való igaz hogy ez azzal jár hogy közben az oldat felmelegszik,hiszen energiát von el a környezetétől.Amikor megfogod a kémcsövet akkor viszont nem közvetlenül a oldatot érinted meg,hanem a lehűlt kémcsövet.
Zárójeles:azért sem azt tapasztaljuk,amit elsőre gondolnánk,mert az energiafelvétel nem mindenesetben jár felmelegedéssel itt is hasonló a helyzet.Az energia ugyanis most arra kell hogy a kálium-nitrát ionrácsát felbontsa és az szabad ionok keletkezzenek.(a tankönyvben nézd meg az oldódás mechanizmusánál vagy az oldódás energiaviszonyainál lehet meg is találod a részletes leírást.)ha valami nem világos kérdezz nyugodtan:)mert eléggé összecsaptam ezt a választ
2012. máj. 31. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 A kérdező kommentje:
Aha, kezdek megvilágosodni, köszönöm a választ:) Tehát akkor a hideg, amit az endoterm oldódáskor a kémcsőn érzek, az nem is az oldattól származik, hanem pont az okozza, hogy az oldat a kémcsőtől is elvonta a hőt? Jó, ez így elég h*lye megfogalmazásra sikerült, de még ha nem is így van, legalább tudom valamihez kötni:D Köszönöm még egyszer:)
2012. máj. 31. 14:05
3/6 A kérdező kommentje:
Mármint így jobban belegondolva a rendszer, az nem a kémcső+oldat, ahogy eddig gondoltam, hanem csak az oldat, a kémcső meg a környezet, amitől elvonja hőt. Na így már egész logikus, megmagyarázom itt magamnak:D
2012. máj. 31. 14:11
4/6 anonim válasza:
pontosan:D akkor a legjobb ha magadtól jössz rá
2012. máj. 31. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
nem azért vonja el a hőt, hogy aztán ő - az oldat - jó meleg legyen.
Az elnyelt hő átalakul a rendszer belső energiájává - vagyis nem hőenergiaként van jelen az oldatban -, ebben a magasabb energiaállapotban az oldódás létrejön.
És egyébként maga az oldat is lehűl. Ez benne van az emelt érettségi kísérleti követelményei között, ahol magának az oldatnak a hőmérsékletét kell megmérni. (És csökkenni fog)
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!