Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » OLDÓDÁS az, hogy a málnaszörpö...

OLDÓDÁS az, hogy a málnaszörpöt vagy a citromlevet elkeverjük a vízben?

Figyelt kérdés

Tehát mondhatjuk, hogy a málnaszörp és a citromlé feloldódik a vízben?

Szerintem a málnaszörp már oldat, hiszen az cukor vízben oldva (és egy kis málna). Ezt csak tovább higítjuk.

A citromlé meg nemcsak keveredik?



2012. ápr. 25. 23:44
 1/8 anonim ***** válasza:
Kétféle oldatot ismerünk. Fizikait és kémiait. Ez esetben fizikai oldásról van szó.
2012. ápr. 25. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Aha... Elmagyarázod a különbséget?
2012. ápr. 25. 23:56
 3/8 anonim válasza:

A leggyakoribb oldószer a víz. Ha például egy pohár vízbe cukrot teszünk, akkor az egy oldat lesz. Ebben az esetben az oldott anyag, tehát a cukor szilárd halmazállapotú.


Ha ebbe az oldatba még citromlevet is teszünk, akkor egy új oldatot kapunk, amit limonádénak hívunk. A limonádé tehát egy olyan oldat, amelyben két oldott anyag is van: a szilárd halmazállapotú cukor és a folyékony citromlé.



Főzéskor használjuk a háztartási ecetet, ami szintén egy oldat. Ez egy olyan oldat, amelyben az oldószer a víz, az oldott anyag pedig az ecetsav.

2012. ápr. 26. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Fizikai oldódaskor az oldószermolekulák köröülveszik az oldandó anyag részecskéit. Ilyen a cukor, só ecet stb oldódása

Kémiai oldódás, ha reakció is történik, pl

HCl + H20 = H3O+. + Cl-, ami természetesen fizikai oldódással is együtt jár, hiszen a két iont is körbeveszik a vízmolekulák.

2012. ápr. 26. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Naivan kérdem, hogy az oldódásnak, mint olyannak nem lényege, hogy halmazállapot vátozás történjen? Ha összeöntök egy híg és egy tömény cukoroldatot az mitől oldódás? Mert akkor az is oldódás, hogy a meleg, meg a hideg vizet összeöntöm...
2012. ápr. 26. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem, nem lényege, és köze nincs hozzá.

Kémiai oldás során vegyi reakció jön létre. A fizikai oldat pedig az elegy egyik formája. Szilárd és folyékony összetevőkből állhat. Az egyik összetevő (oldószer) mennyisége jelentős a másik összetevőhöz (oldott anyag) képest. A víz körülveszi a cukrot, de reakcióba nem lép vele, a cukor nem váli folyékonnyá.

2012. ápr. 26. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

OK, a halmazállapotváltozással hülyeséget írtam.


"A fizikai oldat pedig az elegy egyik formája. Szilárd és folyékony összetevőkből állhat."

Az elegyedés és az oldódás fogalma szerintem nem teljesen ugyan az... Én nem mondanám, hogy az etanol oldódik vízben. Az etanol elegyedik a vízzel, míg a hexanol nem. Ellenben a cukor a vízben jól oldódik. Nem tudom, hogy használják-e ezt a megkülönböztetést, nekem nagyon furcsa azt használni, hogy a cukros víz a tiszta vízben oldódik... szerintem az nem oldódás. :-D Vegyész vagy? Nálatok így mondják? Persze az eredmény alkohol vagy cukor "oldat"...


"A víz körülveszi a cukrot, de reakcióba nem lép vele, a cukor nem váli folyékonnyá."

OK, a cukor oldat nem egykomponensű, de a cukor oldatban a cukor milyen halmazállapotban van? Továbbá a kérdező kérdésére nem látom a választ: oldódás-e, ha egy tömény és egy híg oldatot összekeversz? Oldódás-e, ha egy hideg és egy meleg oldatot összekeversz?

2012. ápr. 26. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Uff... hát itt aztán mondotok újságot bőven...


Alsós környezetismeret könyvben (!) találkoztam ezzel, és nem értettem... Pedig rég elvégeztem már az általánost..


Köszi!

2012. ápr. 26. 22:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!