Milyen gyakorlati haszna van a növény- és állatfajok védelmének? Hogyan járulhat hozzá a mezőgazdaság aktív módon a védelemre szoruló, háziasított és vadon élő fajok elterjedéséhez? Tud-e erre példát hazánkban?
Gyakorlati haszna a biodiverzitás megőrzésén kívül (mert ez a többség szemében csak lózung) rengeteg van: nem lesz egyhangú a természeti környezet, ennek megfelelően az egyes inváziókkal, betegségekkel, patogénekkel szemben sokkal védettebb. Képzelj el egy monokultúrát: csak szója. (Volt ilyen.) Jött egy randa vírus (szója gyűrűs levélfoltosodás, ha jól emlékszem), mind elkapta, oda az egész mezőgazdaság. Na, ugyanez nem telepített formában: ha egy helyen csak akác nő, akkor ha eg akácevő bogár arra téved családostul, kiírtja mindenestül az egész környék vegetációját, és vele bukik minden. Már csak a talaj kimosódása miatt. Viszont ha van a teljes környéken kb. hat akácfa, akkor hiába jön egy akácevő invázió, a vegetáció röhögve kibírja. (A gond az, hogy nincs akácevő bogár... illetve van, de nem eszi az akácot. Az maga egy invádor.) Ugyanígy az invazív fajoknál: alacsony diverzitású helyeken jobban terjednek. Ezért hatalmas probléma.
A második kérdés: szerinted? De komolyan. Termesztik, tenyésztik. A háziasított fajoknál ez nyilvánvaló, lásd magyar szürkemarha meg a rackajuh és társai. A vadoknál a vadgazdálkodás hasonló. Legyen, később lehet rá vadászati időszakot kiírni. De előbb szaporodjon el. Illetve a háziállatok mellett is lehet tartani (korlátozottan), de ez nem átfogó program a megmentés érdekében.
Tudok-e példát? Igen, mondtam is egyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!