Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha lenne sok fogaskerék? (lent)

Ha lenne sok fogaskerék? (lent)

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy van mit tudom én, legyen 5000000 fogaskerék, amik egymáshoz vannak kapcsolva. Ha az egyik végén megforgatjuk az egyiket, a másik végén ugyanakkor fog megmozdulni a fogaskerék?
2012. máj. 21. 20:08
 1/9 anonim ***** válasza:
42%
Nem értem. Mi a probléma? Mi kelti benned azt a tévhitet, hogy lehet hogy nem fordul meg az utolsó is, hogyha nincs súrlódás? Lehet hogy piszok nehéz lenne gyorsítani a forgást, de az gy másik dolog.
2012. máj. 21. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy megfordul. De ugyanakkor, miután az elsőt megpörgettem? Elvileg kellene, nem? Összevannak kötve, és az energiát rögtön átadják, nem?
2012. máj. 21. 20:21
 3/9 anonim ***** válasza:
42%
Mégis miben késhetnének? Ha lenne egy fényév hosszú sorozatod ilyenekből (és hatalmas erőd a tehetetlenségi nyomaték elkerülése miatt) akkor valószínű, hogy ezzel is lehet a fénysebességnél gyorsabb jelet adni.
2012. máj. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

ah, csak nem arra gondolsz, hogy így lehetne pl fénysebességgel kommunikálni? :)


nem tudom ezt szépen megfogalmazni mert nem vagyok fizikus, de a rezgésnek vagy mittudoménminek át kell haladnia a fogaskerék-vonalon. Meg minimálisan deformálódna a fogaskerék vagy valami hasonló történne, gondolom.


de egy sokkal egyszerűbb (és szintén szerintem halálraítélet) kivitelezés a kommunikációra: legyen egy nagyon hosszú rúd két vége 1 fénymásodpercre egymástól. Ha az egyik felét megtolom, akkor a másik fele is megmozdul elvileg, hiszen egy tömör tárgyról van szó. tehát így kevesebb mint egy másodperc alatt átadódna az információ a túloldalt lévőknek, hiszen látnák hogy megmozdult a rúd. De szerintem az atomok összenyomódása meg ilyesmi egy hullámként vagy valami hasonlóként haladnának a rúd egyik végéből a másikba, és ez lassabb volna mint a fény. tehát a rúd egy időre megrövidülne. Igazából szerintem bármilyen anyagot használnál fel, az úgy viselkedne mint a gumi, és semmiképpen sem érhetne el az információ a túloldalra a gyorsabban fényél.

2012. máj. 21. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, a kérdező arra kiváncsi, hogy az utolsó fogaskerék vajon az első kerék előszöri elmozdításával egyidőben mozdul e meg.

A válasz: Nenm. Ugyanis a fogaskerekek közt - a fogprofilok helyes kapcsolódásához, ill. a berágódás elkerülése végett a gyakorlatban hézagot kell hagyni.

Ebből már tehát kézenfekvő a válasz.

Súrlódás persze van, hiszen a fogak egymáson csúsznak (nem tisztán gördülnek).


Ezenkívül ez szigorúan elméleti példa, gyakorlatilag kivitelezhetetlen, nem csak az összeszerelése miatt, hanem nincs az a gépezet, ami ezt meghajtani képes lenne, olyan nagy bődületes energiát kéne befektetni.


A fogaskerékhajtás hatásfoka kb. 0,95 -0,97 körül van.

Mivel a hatásfokok összeszorzódnak (jelen esetben 5 milliószor), így az eredő hatásfok szinte 0.


Ebből már azt hiszem, mindenki számára világos, hogy ilyen szerkezet nem építhető, tehát ismét hangsúlyozom, szigorúan elméleti ez a dolog.

2012. máj. 21. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem utolsó sorban pedig igen nagy méretű lenne a berendezés, ami persze óriási önsulyt jelent, a csapágyazásról meg már nem is beszélve...
2012. máj. 21. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2012. máj. 21. 20:46
 8/9 A kérdező kommentje:

"ah, csak nem arra gondolsz, hogy így lehetne pl fénysebességgel kommunikálni? :)


nem tudom ezt szépen megfogalmazni mert nem vagyok fizikus, de a rezgésnek vagy mittudoménminek át kell haladnia a fogaskerék-vonalon. Meg minimálisan deformálódna a fogaskerék vagy valami hasonló történne, gondolom.


de egy sokkal egyszerűbb (és szintén szerintem halálraítélet) kivitelezés a kommunikációra: legyen egy nagyon hosszú rúd két vége 1 fénymásodpercre egymástól. Ha az egyik felét megtolom, akkor a másik fele is megmozdul elvileg, hiszen egy tömör tárgyról van szó. tehát így kevesebb mint egy másodperc alatt átadódna az információ a túloldalt lévőknek, hiszen látnák hogy megmozdult a rúd. De szerintem az atomok összenyomódása meg ilyesmi egy hullámként vagy valami hasonlóként haladnának a rúd egyik végéből a másikba, és ez lassabb volna mint a fény. tehát a rúd egy időre megrövidülne. Igazából szerintem bármilyen anyagot használnál fel, az úgy viselkedne mint a gumi, és semmiképpen sem érhetne el az információ a túloldalra a gyorsabban fényél."


Érdekes elképzelés.

2012. máj. 21. 20:47
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Valóban, hullámként terjedne tovább az információ, ezt nevezik longitudinális hullámnak.

Nagyon szép matematikája van egyébként a dolognak, tele persze diffegyenletekkel...

Persze a gyakorlatban ez a "hosszú rúd" is kivitelezhetetlen, nincs hozzá energiánk, hogy azt mozgassuk.

Meg persze egy ilyen hosszú rúd (pl.acélrúd) már nem úgy viselkedik, mint egy 2 méteres függönykarniscső, hanem hosszúságánál fogva jelentős deformációval bír, mint pl. kihajlás, akár saját önsulya hatására is, nemhogy ha terhelés éri. (transzverzális hullám)

2012. máj. 21. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!