Mi a pontos fogalmuk ezeknek?
kőzetlemez
táblás vidék
vetődés
gyűrődés
lemeztechtonika
tölcsértorkolat
deltatorkolat
vízjárás
vízgyűtő terület
vízválasztó
tengerjárás
Legközelebb ne legyél lusta és használd bátran a google csodálatos képességét!
1. Koherens litoszféra egység, ami különbözőképpen mozoghat a többi kőzetlemezhez képest (közeledő, távolodó, laterálisan elcsúszó). A Föld felszínét 15 nagy és több kisebb kőzetlemez borítja, amelyek mozgásait, fejlődési folyamatát a lemeztektonika írja le.
2. Olyan térszín, amelyek süllyedés következtében üledékgyűjtővé vált, benne nagy vastagságú üledék akkumulálódott. A későbbiek során sem gyűrődött a terület, azt csak törésvonalak menti elmozdulás (vetődés) emelte jelenlegi magasságába, ezért enyhe lejtők jellemzik felszínét.
3. A geologiában a rétegek zavarodásának, diszlokációjának azon módja, midőn a réteg megszakad, részei egymás alá v. fölé kerülnek, avagy oldalt egymástól eltolódnak.
4. A földkéreg rétegeinek az érintő irányú (oldalirányú) nyomóerő hatására létrejött hajlításos alakváltozása.
5. A kőzetlemezek mozgása. A kõzetburok felépítése, mozgásfolyamatai, azaz tektonikája csak a lemezek révén magyarázható.
A Föld felszínét hét nagy és több kisebb kõzetlemezre osztjuk. A kõzetlemezeket mélytengeri árkok, óceáni hátságok és magashegységek határolják.
6. Tengerbe ömlő folyó kiszélesedő és erősen mélyülő torkolata.
7. Valamely folyam tengerbe ömlésénél az iszap lerakódása által keletkezett, nagyjából háromszög alakú szárazföld.
8. A vízrajzi elemek időbeni és térbeli változására vonatkozó szabályszerüségek összessége, amely változásokat természeti hatások (fizikai, földrajzi hatások, elsősorban éghajlati körülmények), valamint mesterséges ráhatások idéznek elő.
9. A vízgyűjtő terület olyan terület, ahol a csapadékból és hóolvadásból származó víz lefelé folyik a helyi erózióbázis felé, leggyakrabban patakba, folyóba, tóba vagy tengerbe, de néha víznyelőbe.
10. A szomszédos vízgyűjtőket elválasztó vonal, amelytől a víz vagy az egyik vagy a másik vízgyűjtőbe áramlik.
11. Az árapály jelensége a közeli égitestek egymásra gyakorolt tömegvonzása által egymáson létrehozott alakváltozások. Földi értelemben az árapály vagy régies nevén tengerjárás a tenger szintjének periodikus emelkedése (áradat vagy dagály) és süllyedése (apály), melyet a Hold és a Nap vonzásának befolyása okoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!