Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az eredetileg színtelen...

Az eredetileg színtelen kristályokból álló fenol ha sokáig áll, rózsaszín, majd barna lesz. Mi ennek az oka?

Figyelt kérdés
Elég stabil molekula a fenol, nem hinném, hogy csakúgy a levegő oxigénjét megkötné. Netán valami az elektronszerkezetében változhat?
2012. máj. 18. 21:06
 1/8 anonim ***** válasza:
Hát a fenol elfolyosódik a levegőn, mivel a levegő víztartalmát megköti. (alapból szilárd) És ekkor valóban barnás színű lesz, így higroszkópos.
2012. máj. 18. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
kíváncsi vagyok hogy az előző válaszoló tisztába van-e azzal hogy nem a kérdésre válaszolt.ez egyébként egy érdekes kérdés,majd ha lesz egy kis időm belevetem magam a google-ba:D
2012. máj. 20. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Tisztába vagyok vele, hogy a kérdésre válaszoltam: Leírtam, hogy az oka, hogy higroszkópos.
2012. máj. 20. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
és a vízmegkötés következtében miért mélyül a színe? a kérdezőt szerintem ennek a miértje érdekli
2012. máj. 20. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem ez a kérdés. De ha ez lenne, azt is megtudnám mondani: Amikor valami vizes nem veri a visszafényt, ellentétben a száraz dolgokkal, hanem elnyeli. Ez az oka annak, hogy pl: a felmosó fejét ha vízbe mártjuk sötétebb színű lesz. Így itt is.
2012. máj. 20. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Na sikerült megtalálnom a választ.Jól sejtetted hogy a levegő oxigénje lesz a hunyó a szín mélyülésének.A két értékű fenolok színváltozásra találtam magyarázat a szakirodalom,de az egyszerű fenol(karbolsav) esetében is bizonyára hasonló jelenség játszódhat le.


A rezorcin egy aromás szerves vegyület,amely a benzolból származtatható olyan módon,hogy két hidrogén atomot hidroxil csoportra cserélünk.A két funkciós csoport egymáshoz viszonyított helyzete lehet orto(szomszédos) és para(átellenes)Ezek az izomerek külön nevet is kaptak pirokatechin és hidrokinon.Mindkettő színtelen kristályos anyag amely levegőn oxidálóik,megbarnul(Ezt a magyar wiki is írja)A fenolról pedig azt találtam a 11-12.-es mozaikban hogy a fenol az oxidációs termékeitől válik rózsaszínűvé,majd barnásvörössé.


A fenolok oxidációjakor kinonok keletkeznek.Ezek tulajdonképpen telítetlen gyűrűs diketonok,hiszen hidrogéneket vontunk el és oxocsoport keletkezik.Emellett a kettős kötések is átrendeződnek úgy hogy teljesen konjugált elektronrendszer jön létre.Tehát a kinonok már nem tekinthetők aromás vegyületek.

A folyamatról egy jó ábrasor:

[link]

A kinonok már színes vegyületek.Fizikai magyarázata hogy a konjugált rendszer elektronjai már a látható fény hatására gerjesztődnek,pontosan úgy működik mint a karotinoidoknál(pl.a paradicsom színéért felelős likopin)

Ha valami nem érthető kérdezz nyugodtan,remélem tudtam segíteni:)

2012. máj. 20. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

na végül körbeért a folyamat.Ezek a kétértékű fenolok a fenol oxidációjából keletkeznek.Két egész szemléletes folyamatábrát is találtam:

[link]

[link]

itt a 10.oldal A rózsaszín szerintem úgy keletkezhet hogy ugye egy fenol anyagmintában dinamikusan alakulnak át ezek a vegyületek ezért egyidejűleg van jelen a fehér,sárga,piros szín.

[link]

És itt a második bekezdésben olvashatod,hogy sötét szín is megjelenik.Egy bizonyos idő után ezeknek a színeknek egy olyan aránya jelenik meg hogy rózsaszín kapunk.

Egyébként megkérdezhetem hogy hova jársz és minek készülsz,mert aki ilyen elmés kérdéseket tesz fel annak vegyésznek kell mennie:D

2012. máj. 20. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Hú, nagyon szépen köszönöm a választ!! :)

Szolnok, Varga Katalin Gimnázium, ahova járok én. Ami a vegyészi pályát illeti, sajnos nem elsődleges terv, a kémia inkább csak hobbiként érdekel, úgy viszont nagyon. Épp ezért majd az OKTV-re is indulok jövőre.

Visszatérve a fenolhoz... ezek szerint az üvegben lévő kb. 30 esztendős fenol egy része valójában már nem is fenol, hanem átalakult előbb hidrokinonná illetve pirokatechinné, majd onnan tovább oxidálódott barna, vörös, rózsaszín színű kinonokká: orto- és para-benzokinonná? S gondolom, mivel ezek oda-vissza reakciók, ha kellően sokáig várunk (s a körülményeket nem változtatjuk), beáll az egyensúly (ha még nem állt volna be), s nem fog tovább változni a fenol színe. S ha elegendő oxigént szolgáltatnánk, előbb-utóbb víz képződne, az oxidáció befejeztével ugyanis szén-dioxid és víz keletkezik e előadás 10. diája alapján: [link] .

2012. máj. 22. 19:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!