Rájöttem, hogy nem tudok kapcsolt öröklődéssel kapcsolatos feladatokat megcsinálni, Segítség?
VII. feladat 2. 3. 4. alfeladat. Hogy jönnek ki a megfelelő eredmények?
Ugye nem most fogsz érettségizni? Ugyanis neked alapvetően fogalmi zavaraid vannak, ha a megadott három feladatot nem tudod kiszámítani. Szólj a tanárodnak.
A kérdések pitiánerek. Adott a feladat: van két parentális (szülői) geontípus. Keresztezzük. Lesz F1 nemzedék, univerzalitás van, fenotipikusan domináns, valójában duplán heterozigóta mindenki. Inter-se keresztezés (testvérrel, azaz két ilyen heterozgiótát egymással), lesz F2, aminek a feontipikus gyakoriságait leírták. Mivel kapcsoltság van a gének között, két lehetőség van: vagy a szülői (patentális) "elrendezést" öröklik, vagy a rekombináció jelensége "megkeveri a kártákyat", és egy újfajta elrendezés áll elő. A feladat nagyjából annyi, ki kell találni, melyik emlegetett kategória a rekombináns, ehhez pedig a legjobb rajzolni.
P:
A B
---
---
A B
és a másik szülő
a b
---
---
a b
(a két kromoszómát feltüntetve).
F1:
A B
---
---
a b
F2:
itt jön a kavarodás. Lehet a patentális elrendeződés, akkor örökölhet "A B" és "a b" kapcsolt géneket, vagy megkavarodhat, és lehet új kombináció: "A b" vagy "a B". Ezek a rekombinánsak. Logikus, hogy ha nem birecesszív vagy bidomináns az F2-ben az egyed, akkor egy ilyen rekombinációs esemény következett be, hiszen csak akkor lehet az egyik domináns és a másik recesszív a kapcsolt gének közül. Vagyis az említett "csak az egyik tulajdonságra domináns" kategória lesz a rekombináns. A gyakoriságuk számítása mint minden gyakoriságszámítás: kedvező / összes. A rekombinánsok száma osztva az összes F2 egyed számával. Mivel a feladatok 3 értékes jegyig dolgoznak, neked is addig kell, ezért kerekítenek az VIII/2.-ben 3,5%-ra.
Azt hittem, számolási gond van (pl. térképezés, távolságszámítás, bár azt itt gyakorlatilag nem kérnek), de ez fogalmi. Nézd át alaposan ezt az anyagrészt, talán a rekombinációs és a szülői kategóriák elkülönítése gondot okoz.
Egyébként egy trükk: a rekombináció ritka esemény. Általában ezért a rekombináns kategóriák egyedszáma a legkisebb. ;) (De ezt csak akkor használd, ha biztos vagy a dolgodban és amúgy meg tudod magyarázni, miért az a kategória a rekombináns.)
köszönöm. Sajnos nem volt tanárom, ez meg is látszik. A kapcsolt öröklődésmenet akkor homály, hogy csak na. A független öröklődésmenet az oké, megy, de ez... ááá
pedig most addig fogom tanulni, amíg meg nem értem. Köszönöm a segítséged:)
jéééézusom, én nem vagyok normális:O Hogy neked milyen igazad van! Ez egy halál egyszerű feladat, nem is értem, mit keres emelt szinten:O
Na jó, én most húztam aludni, úgy látszik, kezd az agyamra menni, hogy 2 napja nem aludtam.
Jesszusom, de szégyellem magam, hogy ezt kiírtam:O Megyek, és elásom magam...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!