Emelt biológia érettségi, jól értelmezem a fehérjeszintézist?
Tudom, hogy le van írva a könyvben, de ha én a következő képp mondanám el mondjuk emelt biológia szóbelin, megállná a helyét, vagy nagy bakikat követek el?
A fehérjeszintézis a transzkripcióval kezdődik. A DNS-ről messenger RNS szintetizálódik, majd a riboszómához kapcsolódik. Ezután a transzfer RNS az aktivált aminosavakat a fehérjeszintézis helyére, a riboszómákhoz szállítja. Itt a bázispárosodási szabályoknak megfelelően a transzfer RNS antikodonjai a mRNS kodonjaival összekapcsolódik. A bázishármas mindig a metionin-nal kezdődik, és a leolvasás a STOP jelig tart. A STOP-kóddal jelölt bázishármasokhoz nem tartozik megfelelő tRNS antikodon. Tulajdonképpen a fehérjeszintézis aminosav-sorrendje fordítja le a DNS-ben rögzült tulajdonságokat. A mRNS kodonjai az úgynevezett genetikai kódot rögzítik. Ezek rögzítik az aminosav beépülésének szabályait. Ez a genetikai kód degenerált, általános érvényű, lefedés és kihagyás mentes és egyértelmű.
Ez így helyt állja a helyét, vagy valamit félreértelmezek, rosszul mondok, lényeges dolgokat kihagytam-e?
Fontos lenne a mielőbbi válasz. :)
És ha esetleg nem jól értelmeztem, megköszönném, ha valaki leírná hasonlóan, 'emberi nyelven' a fehérjeszintézist :D
Kösziii! :)
Ja, és ha valaki leírná nekem a kemiozmotikus elmélet lényegét, azt is megköszönném.
Mert én kb arról csak annyit tudnák elmondani, hogy a sejthártyán történő anyagáramlás közben a sejt az energiát ATP szintetizálásra fordítja. Vagy valami ilyesmi.
Köszönöm szépen! :)
Elolvastam vagy 4-5 féle leírást, de mind olyan "biológiás" és nem voltam magamban biztos, hogy jól értem-e meg a dolgokat :)
Szóval alapvetően jól érted. Van néhány apróság, de ezek csak amolyan kisebb pontosítások, nem feltétlenül szükségesek.
-Az RNS szintézis nem tartozik a fehérjeszintézis témakörébe. A tágabb fogalom a "génexpresszió", ami már az RNS szintézisével kezdődik, majd az RNS-ek egy része fehérje szintézishez viszi az információt.
-A fehérje szintézis kezdődik mindig metioninnal, amit csak az AUG triplett kódol.
-Az aminosav beépülést a tRNS-mRNS párosodás szabja meg és ez határozza meg a genetikai kódot.
" Egy apróság, hogy a stop kodonhoz is tartoznak tRNS-ek, csak azok nem hordoznak aminosavat"
Na, ez nekem új, ezt hol olvastad? Gondolom nem a releasing faktorokra gondolsz, mert azok fehérjék. Vannak tRNSek, amik bizonyos esetekben felismerik a stopkodonokat, de azok tartalmaznak aminosavat (szelenocisztein, pirrolizin), de azok koránt sem általánosan használtak. Tényleg kíváncsi vagyok, van valami wiki-s link vagy pubmed?
Amit az előttem szólók is említettek: Nem a transzkripcióval kezdődik a fehérjeszintézis.
Én megemlíteném még, a riboszómán a P és A kötőhelyeket is.
P és A kötőhelyek?
Nem igazán hallottam róla eddig a középiskolás tankönyvekben. Kell ez nekem gimiben?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!