Mi történik, ha egy fekete lyuk és egy anti fekete lyuk találkozik?
Az anti feketelyuk alatt mit értesz? Fehérlyukat esetleg, aminek létezésére semmilyen bizonyíték nem létezik? Vagy az anyag-antianyag ütközés mintájára képzelted el ezt az egészet, és azt várod, hogy valami irtó-giga-mega-extra nagy robbanásról írnak majd ide kommenteket?? :)
Ha már ennyire elméleti a kérdésed, akkor kicsit talán pontosíthatnál rajta. :)Nem szemétkedni akarok, ne érts félre, csak kíváncsi lennék, hogy valahol olvastál erről? ... mert ha igen, akkor azt én is elolvasnám!!! :)
Igen, szerintem azt kérdezi.
Ez egy erősen hipotetikus kérdes, de nézzük.
Attól hipotetikus, mert tudtommal a fizikusok többsége egyetért abban, hogy antianyag nagy mennyiségben (csillagkét vagy galaxisként) nem létezik a világűrben, mert ha létezne, akkor az antianyag galaxis határán erős elektromágneses sugárzás lenne a folyamatos annihiláció miatt, és ilyet eddig nem tapasztaltak.
De azért tegyük fel, hogy vannak antianyag fekete lyukak.
A másik hipotetikus oldala a dolognak az, hogy milyen lenne a gravitáció az anyag-fekete lyuk valamint az antianyag-fekete lyuk között. A fizikusok ezt se tudják, mert olyan nagy mennyiségben nem sikerült még antianyagot előállítani, hogy a gravitációját tesztelni lehetne. Ennek ellenére tudtommal a többségi álláspont az, hogy anyag és antianyag között a gravitáció nem fordul megy, ugyanolyan, mint anyag és anyag között.
A legerősebb bizonyíték erre az, hogy az 1987-es szupernova robbanás észlelésekor a neutrinó és az antineutinó sugárzást egyszerre észlelték, miközben 164 ezer fényév távolságra volt a szupernova tőlünk. Ekkora távon pedig ha lenne különbség a gravitációs kölcsönhatásban, akkor az meglátszódott volna, hogy nem egyszerre ér ide a két sugárzás. Viszont vannak, akik szerint nem is tudjuk rendesen megkülönböztetni a kettőt egymástól a detektorban, szóval bizonytalan a kísérlet. Megismételni meg nem tudjuk :)
Szóval tegyük fel, hogy egy anyag-fekete lyuk találkozik egy antianyag-fekete lyukkal. Ekkor bizonyára az történne, hogy ahogy összeolvadnak, keletkezne 2mc² energiájú foton, amik tényleg jó darabig nem hagynák el a kompozit fekete lyuk gravitációs terét. Viszont a lyuk tömege fokozatosan (és robbanásszerűen) csökkenne, amitől megszűnik fekete lyuk lenni, így egy idő után (gyorsan) kiszabadulnak a fotonok, nekünk meg, ha nem vagyunk naaagyon messze, fénysebességgel annyi :)
"A fizikusok ezt se tudják, mert olyan nagy mennyiségben nem sikerült még antianyagot előállítani, hogy a gravitációját tesztelni lehetne."
De a fizikusok tudják. Az antianyag nem antigravitál. Ki lehet mérni. Méghozzá egy magyar ember mérte ki először. (Na jó, ez így nem teljesen igaz, mindenesetre a nagyon pontos méréseiből következett :-)
döncike: Teljesen igazad van, most csak tippelünk, hogy miből állhat egy antianyag fekete lyuk.
bongolo: A te elméletedben nem egészen világos, hogy miért szűnik meg a lik. Azok a fotonok nem alkotnának új fekete lyukat?
Mindenkinek köszönöm a választ!
A fotonnak nincs tömege.
(Legalábbis nagyon-nagyon valószínűleg nincs. Vagy ha van, az nagyon pici.)
Az a foton ott marad. De mivel az anyagból keletkező fotonnak nincs tömege, az annihiláció miatt a fekete lyuk tömege fokozatosan csökken, aztán egyszer csak megszűnik.
De döncikének igaza van, ez az egész fekete lyuk ütközés dolog nagyon gyenge alapokon áll, nincs értelme hosszan belemenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!