Miért mozog a fény? Miért nem áll egy helyben?
Tanárszívató kérdés ("nem kell mindent megkérdezni Tibike, fogadd el hogy úgy van"). :D
Tudom hogy nincs rá tuti válasz és közelítést sem nagyon lehet adni (vagy megérteni) nagyon erős fizikai háttértudás nélkül, pláne 250 karakterben, de azért kíváncsi vagyok mit tud erre mondani a GYIK.
Kicsit leegyszerűsítve: a fény egy hullám, vagyis egy folyamat. A víz hulláma sem tud megállni, mert akkor már nem hullámzik. :)
(Persze vannak állóhullámok, de az egy másik történet, ne keverjük ide.)
Ha rákeresel a Google-vel arra, hogy "megállították a fényt", akkor kapsz jópár találatot egy 11 évvel ezelőtti kísérletről. Azok a cikkek persze nagyon felületesek, pl. úgy tudom, hogy nem is az a pontos megfogalmazás, hogy a fény megállt, hanem azt tudták elérni, hogy a fényből atomok gerjesztett állapota lett, amiből aztán egy lézer impulzussal újra fotonok lettek. (Tudom, ez is felületes megfogalmazás, de nem értek hozá jobban :)
A fény lelassítása egyébként szokásos dolog, a szemüvegem is azt csinálja, csak persze kis mértékben: a mértéke maga a törésmutató. Normál anyagok max nagyjából megfelezni tudják a fénysebességet, az üveg kétharmadra lassítja. Jóval erőteljesebb lassításokról olvashatsz mondjuk a wikipédián:
Visszakérdezek. Miért? Mozog a fény?
De tényleg. Amit a fény "csinál" az mozgás? Azaz ugyanolyan mint például egy labda, vagy puskagolyó, vagy esőcsepp, vagy vonat által elkövetett jelenség? ( Pl mikor A pontból B pontba jut?)
Ha bebizonyítod nekem, (könnyű lesz, mert csak ugatom a fizikát :DDD) akkor majd "megállítjuk".
(Állítólag már sikerült. Mármint olyasmit elérni, amit úgy is értelmezhetünk, hogy "megállt a fény". :D)
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!