Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A madarak szeme képes a...

A madarak szeme képes a fókuszálásra, közelítésre?

Figyelt kérdés

Úgy, mint amikor a kamerával bezoomolunk. Csak mert lehet látni, hogy a kézen tartott ragadozómadarak pupillája néha látványosan megnő, ahogy valamerre néznek. Azonkívül máshogy nem is igen tudnám elképzelni, hogy hogyan szúr ki egy sólyom 8 kilométerről a levegőből egy nyulat. De ha így van, akkor a "zoomolással" együtt jár a látótér szűkülése is, nem?


Az embereknél amúgy ilyen miért nem alakult ki?


2012. ápr. 29. 22:01
 1/6 Smartguy86 ***** válasza:

????


A pupilla mióta való "zoomolásra"? A pupilla a szembe jutó fény mennyiségét szabályozza, a közelítést vagy távollátást (fókuszt) a lencse végzi! Az embernél pedig pontosan ugyanúgy előfordul a pupilla kitágulása pl. izgalmi állapotban, ha pl félsz, akkor kitágul, hogy a több bejutó fénnyel jobban tudj tájékozódni és elkerülhesd a veszélyt. Sok izgalomfokozó drognak is ugyanilyen pupillatágító mellékhatása van.


A lencse rugalmasságától függ, hogy mekkora távot lát be az ember. A madarak repülnek, magasról és messziről észre kell venniük a zsákmányt, ezért az ő lencséjük rugalmasabb és nagyobb intervallumban képes fókuszálni - cserébe viszont a látóterük fele vagy még kevesebb az emberének (ugyanígy a macskáknak is pl.).


Az ember távollátási képessége is egyénenként változó, akinek jobb a lencséje, rugalmasabb, illetve nem renyhült el (pl betegség miatt), az jobban lát messzire.

2012. ápr. 29. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Pupilla és az izgalom (erősen off):

A tág pupillát bella donnának is szokták emlegetni, ami szép nőt jelent. Két dolog tartozik ide: izgalmi állapot, pl. a nő látványa is a pupilla tágulását válthatja ki. Másfelől megfigyelték, hogy a férfiak előnybe részesítik a nagy szembogarú nőket. Ez utóbbiak meg ezért az eszelték ki, hogy mesterségesen tágítják a pupillájukat különféle szerekkel. Nem egyikük meg is vakult idővel.


A madaraknak is épp úgy hólyagszeme van, mint az embernek. A működése is hasonló. A fénytannak meg mindegy. Az eltéréseket előttem már leírták, túl sok hozzátenni való már nincs. Zoomolásra sem mi, sem a madarak nem vagyunk képesek.

2012. ápr. 29. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

"A lencse rugalmasságától függ, hogy mekkora távot lát be az ember. A madarak repülnek, magasról és messziről észre kell venniük a zsákmányt, ezért az ő lencséjük rugalmasabb és nagyobb intervallumban képes fókuszálni - cserébe viszont a látóterük fele vagy még kevesebb az emberének (ugyanígy a macskáknak is pl.). "


Kisebb a látóterük??? Hát amennyire én tudom, a madaraknak pont, hogy jóval nagyobb:


"Humans have an almost 180-degree forward-facing horizontal field of view, while some birds have a complete or nearly complete 360-degree field of view."

/wiki/


Hiszen ezért van az, hogy olyan éberek a madarak és észreveszik bármilyen oldalról a fenyegetést.

2012. ápr. 30. 09:13
 4/6 Smartguy86 ***** válasza:

Valóban, a madarak látótere nem szűkebb, viszont előre nem úgy látnak.

[link]

2012. ápr. 30. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy ezt tisztáztuk. De még mindig nem értem, hogy hogy tudnak észrevenni közelítés nélkül 8 km-ről egy mozgó állatot...
2012. ápr. 30. 09:24
 6/6 anonim ***** válasza:

Különbség van a növény- és a húsevők látása között.

A ragadozók nagyon jól látnak térben, és nagyon élesen. Az egyik rétisasnak két sárgafoltja is van; az egyik a zsákmánykeresésre, a másik a zsákmány helyének pontos meghatározására szolgál. A ragadozók nem látnak a hátuk mögé, a növényevők viszont igen, mivel oldalt van a szemük, térlátásuk viszont nincs.

A szem képes a különböző távolságra eső tárgyakra összpontosítani. Emeld fel az ujjadat, és nézz felváltva rá és a szobád ablakára! Mit tapasztalsz? Erre képes a szem; az érdekes részek felnagyítására nem.

2012. ápr. 30. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!