Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hová lesz az összenyomott,...

Zoltán1933 kérdése:

Hová lesz az összenyomott, majd azbesztszalaggal átkötött acélrúgó helyzeti energiája, ha azt tömény sósavba mártva feloldjuk?

Figyelt kérdés

Az energiamegmaradás törvénye nemad rá magyarázatot !


KI TUDJA ?



2012. ápr. 28. 21:18
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem akarok hülyeséget mondani, fizikából soha nem voltam toppon, de én abból indulok ki, hogy a rugó ugyebár úgy tárolja az energiát, hogy van egy A stabilis alakja meg van n darab egyéb metastabilis formája (ahol össze van nyomva), de a metastabilis formák sokkal instabilabbak és vissza akarnak állni a normál állapotba.


Namármost, hogy ha vissza akar állni a normál állapotba a kristályrács alakja (fémrács), akkor ezt megteheti sok módon, legyen az a kiegyenesedés, mmint az eredeti alakba való visszaállás, vagy csak annyi, hogy az energiáját átadja a savnak ami feloldja, vagyis gyorsabban fog feloldódni, legalábbis elméletben, mivel máshova nem tudja leadni az energiáját.


Illetve azt is azért vegyük számításba, hogy 1-2J-nál (vagy amennyit tárol a rugó) sokkal-sokkal nagyobb energia szokott mászkálni egy kis fém feloldódásánál, így lehet, hogy ez az energiamennyiség nem nagyon mérhető vagy csak nagyon érzékeny módszerekkel.


Ezt am ki kéne próbálni valamikor a gyakorlatban is, érdekes téma....

2012. ápr. 28. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Nagon érdekes ez a kérdés! Gondolkoztam már párszor, hohy hogyan is lehetne kitolni az energiamegmaradás törvényével, erre viszont nem is gondoltam... köszi, ezzel a kérdéssel el leszek.


Választ sajna nem tudok adni, de ha kapok választ a kérdésemre, akkor írok neked mihamarabb!


Első jól mondja, valahol a savban lesz a megoldás, mert máshová nem tud menni. de mint minden energia végsősoron ez is hővé alakul...

2012. ápr. 28. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű, és ad rá választ köszöni szépen.


Képzeld el a rugót, ahogy marja a sav. Egyes részeket(ahol rozsdás a felülete, vagy valami más dolog miatt gyengébb akár egy hangyányit is) gyorsabban felold ugye? Ezek a részek aztán "kipattannak", leadják a folyadéknak az energiát, mert ha a rugó egyszerre nem is, de szépen apró darabokban leadhatja.

2012. ápr. 29. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Fel kell tenni a kérdést magadban: mivel itt egy kémiai reakció történik, "kémiai" szempontból mi a különbség az összenyomott és a relaxált rugó anyaga között? A válasz az, hogy az összenyomás a fémrács torzulását okozza. Amikor elengeded a rugót, akkor a fémrács visszanyeri erdeti alakját, miközben munkát végez. Ez a relaxáció egy nagyléptékű, rendezett folyamat.


Amikor a rugót savba teszed, akkor az oldódás során a rács ugyanúgy relaxálódik, mint amikor a visszanyeri eredeti alakját, csak most ez nem rendezett módon történik, a relaxáció nem jár megfigyelhető alakváltozással.


Az előttem szólónak igaza van, csak az ő példájának egy szélsőséges esetét kell elképzelni, amikor a rugó annyira le van kötözve, hogy már nincsenek kis darabok sem, amik relaxálódnak. csak a fém belső szerkezet változik.


Egyébbként ez nagyon hasonló a következő példára: Ugye van a fa, amiben van egy csomó energia, amit, ha meggyújtok, akkor fény és hő szabadul fel. Hová lesz ez az energia, amikor a fa az erdőben elrohad? Természetesen nem veszik el, csak kevéssé látványos módon szabadul fel.

2012. ápr. 29. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Érdekesek a válaszok, de nem eléggé találóak...

Mindegyikkel vitatkoznék, de inkább hagyjuk meg a fizikusoknak a témát, a végén összegzem én is a hallottakat.

Köszönöm a sok fejtörő munkáját !

Üdvözöllek benneteket !

Zoltán

2012. ápr. 29. 09:26
 6/10 anonim ***** válasza:

Jó felé kapisgáltok, habár ez egy eléggé összetett folyamat. Többek között megemlítendő még, hogy a rugó (többféle folyamat mellett) a savat is melegíteni fogja.

Tehát összességében megállapítható, hogy a rugó energiája többféle energiára "elaprózódik" (pl. hő, mozgási, villamos, stb.), de - összhangban az energiamegmaradás törvényével - nem veszik el.

2012. ápr. 29. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Villanykörtének :

Hát épp ez az, amit bizonyítani kéne ?

Az előzőek is inkább fantazmagóriák...

Várom a továbbiakat !

Köszönet a gondolkodásotokért, nem lesz hiába való !

2012. ápr. 30. 19:36
 8/10 anonim ***** válasza:

"Az előzőek is inkább fantazmagóriák... "

Akkor mit gondolsz, a fa, amiben van egy csomó energia, amit, ha meggyújtok, akkor fény és hő szabadul fel. Hová lesz ez az energia, amikor a fa az erdőben elrohad?

2012. ápr. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Többször volt már a kérdés.

Kérdező, ha csak ennyire vagy gondos - akkor mindig is misztérium lesz neked a tudomány.

2012. máj. 1. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Zorall1 ***** válasza:
A bevitt mechanikai munka (energia) atalakult: deformacio eseten hot adhatott le, anyagszerkezet valtozhatott, illetve a sosavba is adhatott le kemiai energiat! Egy biztos: nem veszett el csak atalakult!
2014. febr. 8. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!