Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászat mivel kezdjem?

Csillagászat mivel kezdjem?

Figyelt kérdés
Sziasztok, mér egy ideje nagyon érdekel az űrkutatás és a csillagászat, így elhatároztam, hogy beruházok egy távcsőre amivel kutatnám a galaxisunkat. Az lenne a kérdésem, hogy milyen távcsövet kell venni, mennyire nagyítanak, milyen árak vannak? Válaszokat előre is köszönöm!
2012. ápr. 13. 21:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Menj egy könyvtárba, és vedd ki az Amatőr csillagászok kézikönyvét. Ha jól emlékszem abban értelmesen leírják az egyes távcsőtípusok előnyeit hátrányait. Érdemes eldönteni mit akarsz megfigyelni, nem mindegy, hogy nagy méretű nehezen kivehető ködök, esetleg csillag megfigyelés, bolygók vagy a nap érdekel. Persze bizonyos fokig mindegyik távcső jó mindre, de nem mindegy hogy milyen pl. a főtükör tükör átmérő, és a gyújtótáv aránya.


A nagyítás nem szempont. Minden távcső nagyítása növelhető a cserélhető okulár révén, de 300x-os nagyítás fölé nem igazán van értelme menni a légkör torzítása miatt.

Távcsővásárlás fő szempontja a tükör/lencse átmérő. 100mm-alatt alkalmatlan szinte mindenre. Minél nagyobb annál jobb, lényegében ez befolyásolja azt, hogy milyen halvány objektumokat láthatsz meg, ha jól emlékszem(kövezzetek meg ha nem) szabad szemmel 5m 6-10cm-es távcsővel már 8-9m(magnitudó)-ig le lehet menni. Ez nagyságrendekkel növeli(értsed 10-100x több csillag köd, gömbhalmaz...) lesz látható.


Ha nem tükrös, hanem lencsés a távcső, fontos, hogy több lencseanyagból álljon(apokromát...), mert a lencse egyik nagy hibája a színtorzítás, hiába ad szebb képet, ha a lencse szélei felé az objektum lemosódik, és szétesnek a színei(szellemkép szerűen).


Ha már eldöntötted hogy mekkora és milyen legyen, jöhet az állványzat.

Ez lehet pl. dobos, vagy EQ. A dobos szerelék előnye hogy olcsó, de nehéz vele követni bármit az égen ha nagy a nagyítás, folyamatos manuális után-állítással lehet csak a képben tartani valamit, pl a Jupiter 200X-os nagyításon kevesebb mint egy perc alatt kisétál a képből.

ellenben az EQ( ekvatoriális) szerelék óramű és motor segítségével képben tartja az égitestet, viszont használatához nem árt némi ismeret, kis gyakorlat a beállításához.


Régen elterjedt felállás volt egy nagy méretű(150-250mm) tükröt venni, majd házilag eszkábálni hozzá egy dobos állványt.

Manapság nagy a választék a semmire nem jó 10000-20000 ft-os távcsőtől a 30-40 ezer ft-os használhatón át a jó amatőrig ami 100 körül kezdődik.


Tudni kell, hogy ez nem olyan mint egy bicikli, értsd ez alatt hogy ha veszel egy ócska bringát, azzal ugyanazt lehet csinálni mint egy jóval, itt ez nem igaz ha veszel egy kicsi távcsőt hamar meg fogod unni, mert semmit nem fogsz látni vele.

Én személy szerint a nagy átmérőjű newtont javasolnám. Hogy mért? Egy newton rendszerű távcső ugyanakkora átmérőben 2-3x olcsóbb mint a lencsés, viszont annyival nem rosszabb a képalkotása. Átmérő/gyújtótáv arányban az 5-6 esetleg 7. e fölött nagyon kicsi a látómező, ez alatt nagyon nagy, és nagy nagyításhoz drága az okulár.


Állványban nem tudok tanácsot adni, nekem nem volt EQ de nem is hiányzott annyira, csak akkor volt gond ha koordinátáit kellett megadni egy-egy objektumnak, olyankor először ki kell keresni térképen majd mihez van közel alapon trükközni, míg EQ esetén csak belőni az elektronikának hol van és odaforog, vagy szárjelzésű forgatókkal odatekerni.

A katodioprtikus, és egyéb nyalánkságokat én nem ajánlom az a milliomosoknak van.

fontos hogy olvasgass mielőtt vásárolsz, látogass el amatőr csillagász fórumba, és könyvtárba, pl. az általam javasolt MCSE(magyar csillagászok egyesülete) könyvben is sok minden van.

2012. ápr. 13. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Még valami, a Newton általában könnyen karbantartható, míg egy több lencsés ha valamelyik tag elmozdul majdnem hogy csak szakember tudja helyretenni.
2012. ápr. 13. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a váaszt
2012. ápr. 13. 21:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!