Az izotóp gyakorlati jelentőségéről kell házidogát írnom. De már fél órája keresem de semmitsem találok valaki segítene?
Az izotópok jelentősége óriása. Ott van a legegyszerűbb a hidrogén-deutérium páros. Azonos protonszám, különböző neutronszám.
A hidrogén nem "sok" dologra képes, míg a deutérium a fúziós reaktotok alapja lenne, mivel összeolvadva déliumot ad, nagyon-nagyon sok energia leadásával.
De ott van a "híresebb" urán-235 és urán-238 is amiből a 235 a "hasznos" hasadó anyag, de csak 1%-nál kevesebb fordul elő belőle a természetes uránban, így dúsítani kell, a 238-as izotóp 99%-os arányával szemben ami nem hasznosítható atomerőművekben.
Am Wikipedia-n erről elég sokat írnak... Ott nincs használható adat?
Még hadd említsem meg, hogy a gépiparban is van jelentős szerepe az izotópoknak. Roncsolásmentes anyagvizsgálat alkalmazható vele.
A vizsgálathoz többnyire Co60, Cs137, Ir192-őt alkalmaznak. A kilépő sugárnyaláb útjába helyezett anyag a sugárzás egy részét elnyeli, kis hányadát szétszórja, a maradék rész pedig kilép az anyag hátlapján.
Az anyag mögé filmet helyezünk, itt feketedést tapasztalunk, ebből lehet következtetni a belső anyaghibákra.
Az izotópos vizsgálat előnye:
-nem igényel villamos energiát;
-az izotópok üzembiztosan működnek;
-az izotópok centrikus sugárzása igen jó, körsugárzó, ezért csövek hegesztési varrataihoz előnyösen alkalmazható;
-szűk helyre is befér;
-kazánok, tartályok, hidak, külső szerelési munkák esetén használatos.
Itt van még egy kis olvasmány, hasznos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!