Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetika, evolúció témakörön...

Genetika, evolúció témakörön belül miről lehetne biológia házi dolgozatot írni?

Figyelt kérdés

3-4 oldalas házi dolgozatot lehet írni bioszból, genetika és evolúció témáiból, van valami ötlete valakinek, milyen téma lehetne izgalmas?

17/L


2012. ápr. 5. 12:28
 1/3 anonim ***** válasza:
52%

Én a helyedben a galápagos szigeteki pintyekről írnék.

Darwin is azt találta meg és iszonyat különlegesek.(Darwin-pintyek)

Hogy csak az egyiket említsem amelyik száraz időszakban más madarak vérét issza...

Kicsit morbid de mikor végignéztem hogy mennyi variáció és mennyi különleges képesség alakult ki hát leesett az állam.

A Nat Geo is több fílmet csinált a témában(a vérszívó válfajt én is ott láttam először).

2012. ápr. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A Darwin-pintyek valóban érdekes téma (habár ha a történeti hátteret beleveszed, akkor sajnos Darwint rohadtul nem érdekelték a kis barna pintyek, ő a teknősök páncélmintáit tanulmányozta, a sziget kormányzója kérdezte meg, hogy mi ez a jelenség a csőrökkel), mind evolúciós értelemben, és az angol Wikipedia oldal még egy kis genetikát is társít hozzá 2004-es adatok alapján. (BMP4 és CaM - ez persze nem sok neked).

De írhatsz történeti összefoglalót az evolúcióról, Arisztotelésztől a modern eszmékig, csak az alsó hangon és nagyvonalakban is 10 oldal. (De ha mindenki kap egy-két bekezdést, simán összehozható négyben is.) A Critical Biomass honlapján rengeteg jó cikk és a magyarázta is megtalálható evolúciós témában, az egyiket kifejtheted, összehasonlíthatod más hasonló cikkekkel.


Ha genetika, akkor még egyszerűbb a téma. (Evolúciógenetika témakör meg meglehetőse nehéz lenne neked... szerintem.) Egyrészről ennek is van történeti háttere (szegény Mendel... de ha jól tudom, valamelyik leszármazottja Székesfehérváron pincérnő); másrészt rengeteg érdekes genetikai jelenség van. Pl. betegségek genetikai háttere, vagy a GYIK nagy kedvence, a haj- és szemszíngenetika, illetve ha érdekelnek az állatok, pl. a kuyták szőrszín-genetikája, lovak, hörcsögök, macskák esetében ahsonló... Macskáknál ott van a teknőctarka (calico) színváltozat, ami különös genetikai háttérrel bír, biztos érdekelne sokakat. Kuytáknál vannak érdekességek a merle (foltos) színnel kapcsolatban, de ez nehéz téma, szakfórumokon láttam csak magyarul róla információt. A ló, hörcsög, egér színek jobban tanulmányozottak, itt is vannak furcsaságok (pl. sárga szín egérnél), de erről is lehet írni.

Írhatsz a felkapott témákról: klónozás, genetikai modifikáció - csak ez nem jön ki 4 oldal alatt. (A klónozás kijöhet.) Van a transzpozon nevű jelenség, ha érdekelnek az "ugráló genetikai elemek", ennek is utánanézhetsz (ezzel magyarázzák amúgy a merle színt). Ott van az episztázs jelensége, a genetikai utak felderítése - ez még logikai jáéknak sem utolsó, nagyon szép téma, továbbá tényleg alkalmazott kutatási módszer. Véleményem szerint 10 évesen bőven meg lehet érteni, de az egyetemisták egy részének általában nem tiszta, miről van szó. (De tényleg nem nehéz.)


Izgalmas téma millió van. Ha akarod, szívesen segítek (mániákus segítőkészségem van), de nem akarom helyetted megírni. :)

2012. ápr. 5. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek! :)
2012. ápr. 5. 16:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!