Mennyivel rövidebb idő alatt melegszik fel a benne lévő 60 liter 20 oC-os víz 70 oC –ra, ha nem 220 V-on, hanem 230 V-on működtetjük? A víz fajhője 4,2 kJ/ (kg oC), és a bojler hatásfoka 80%-os.
Nincs megadva a bojler fűtőszálának az ellenállása, vagy valami más adat a teljesítményére, úgyhogy az időt magát nem lehet kiszámolni. Viszont azt ki lehet számolni, hogy hányszor annyi idő kell 220V esetében, mint 230-nál:
Az elektromos teljesítmény P=U²/R, vagyis a feszültség négyzetével arányos. Ennek a 80%-a fogja melegíteni a vizet, tehát ott már egyenes arányosság van. Az energia (munka) arányos az idővel is (W=P·t), szóval mindebből az jön ki, hogy:
U₁²·t₁ = U₂²·t₂
t₂/t₁ = U₁²/U₂²
A fajhőt meg a tömeget és hőmérsékleteket nem is kellett figyelembe venni. (Csak akkor kellene, ha ki akarnánk számolni a pontos időt, de azt nem lehet.)
t₂/t₁ = (220/230)² = 0,915
Vagyis 230V esetén az eredeti (220V-os) idő 91,5%-a elegendő.
A válasz teljesen korrekt, azonban pontosítanám egy picit. Ui. a fűtőszál ellenállása hőmérsékletfüggő (a hőmérséklet növekedésével az ellenállás is nő), s mivel 230 volton picit melegebb lesz, mint 220 volton, a teljesítménynövekedés egy picit kisebb mértékű lesz, mint ami a feszültségek alapján kijönne. Másszóval a melegítés ideje a fentebb kiszámolt 91.5%-nál egy picit hosszabb lesz.
Pontos értéket nem lehet megadni, mert nem ismerjük sem a fűtőszál anyagát, sem a fűtőszál és a víz közötti hőátadás részleteit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!