Egy lencse a tőle 20 cm-re levő térgyról nagyított, egyenes állású képet hozz létre. Milyen fajtájú a lencse? Mekkora lehet a lencse fókusztávolsága?
Ejha! :D Micsoda felszólítás ez a lencse felé: "hozz létre"! :D
Szóval, amelyik lencse látszólagos, egyenes állású, nagyított képet hoz létre, az gyűjtőlencse (szimmetrikus bikonvex), amely a fókusztávolságán - a tiszta látás távolságán, ez kb. ~25cm - belül lévő tárgyról ad a fent említett képet. :)
A látszólagos, egyenesállású, nagyított kép képalkotása: t < f (t= tárgytávolság; f= fókusz)
A lencse gyújtótávolságát, anyagának törésmutatója (n), középvastagsága (d), valamint az (R1; R2) görbületi sugarak értékei határozzák meg.
Szórólencse esetén az optikai tengellyel párhuzamos sugarak széttartóvá válnak, mintha a lencse előtt, az optikai tengelyen lévő pontból indultak volna ki.
Ezt a pontot (a szórólencse fókuszpontját) úgy kapjuk meg, hogy a széttartó fénysugarakat a tárgy felőli oldal irányában meghosszabbítjuk.
A fénysugár megfordíthatósága miatt igaz, hogy azok a fénysugarak, amelyek a lencse fókuszpontján át esnek a lencsére, az azon való áthaladás után az optikai tengellyel párhuzamosan haladnak tovább.
Azok a fénysugarak, amelyek a lencse középpontján haladnak át, irányváltoztatás nélkül folytatják az útjukat.
Egy vastag lencse D(dioptria) törőértékét megkapjuk a: D = 1/f = (n-1) [1/R1+1/R2]- (n-1)d/nR1R2] összefüggésből, ahonnan 'n' a lencse anyagának törésmutatója, a 'd' a lencse középvastagsága, és az (R1 - R2) az egyes felületek görbületi sugara.
A lencse gyújtótávolsága: f =1/D
Vastag lencse esetében a gyújtótávolság értéke mindig a képoldali H' fősíktól az F' gyújtópont közötti szakaszra értendő.
Ez sima, nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!