Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért viselkedik így a fény?

Miért viselkedik így a fény?

Figyelt kérdés
Miért mindig ugyanakkora sebességgel közeledik felénk a fény, a mi sebességünktől függetlenül?

2012. márc. 18. 14:55
 1/9 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy valójában nincs ilyen, hogy ugyanakkora a sebessége. Minden relatív. Valójában összeadódnak ekkor is, de a relativitás által leírt téridő torzulások (idődilatáció, kontrakció) miatt tűnik úgy a mi szemszögünkből, hogy nem változik a sebessége, hiába közeledünk vagy távolodunk a fényforráshoz képest.


(Ezzel most biztos sokan vittakozni fognak, pedig a relativitás elméletből indultam ki, és el is fogadom azt. :D)

2012. márc. 18. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És külső szemlélő szemszögéből nézve, mi zajlik le?
2012. márc. 18. 15:45
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Olyan gyorsan szágúld, hogy kűlső szemmel nézve nem látsz külömbséget ha elfutsz 360- al a fény elől, hogy később érne el...
2012. márc. 18. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Akárhányszor kinyitom a hűtő ajtaját, mindig megtalálom benne a fényt! Mindig oda bújik! Miért viselkedik így a fény?

:D

2012. márc. 18. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:

Köszönjük észrevételét, és türelmét, a lehetőségekhez képest próbáljuk minél hamarabb elhárítani a hibát!

:D

2012. márc. 18. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Asszem hatalmas tömegnél (pl egy nap tömege) valami történik a fénnyel :) Nem tudom már mi, nem emlékszem XD
2012. márc. 19. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
49%

A fény minden inerciarendszerben és minden irányban ugyanolyan sebességgel terjed. Ez a relativitáselmélet egyik kiindulási alapja. A sebességösszeadás képlete meg annak megfelelően módosul az általános iskolai változathoz képest, hogy ez igaz legyen.


Hogy miért viselkedik így a fény? Ez filozófiai kérdés, nem fizikai. Miért akkora a fénysebesség, amekkora, miért olyan kicsi a Planck-állandó, amekkora, stb.? Ezeket a kérdéseket fel lehet, tenni, de senki sem tud rájuk válaszolni.


Nagy tömegek mellett (akár pl. a Nap mellett is) elhaladva a fény elhajlik ahhoz képest, amit akkor tapasztalnánk, ha nem lenne ott a nagy tömeg. Ez azért van, mert a fény geodetikus pályát követ, csak ezt a geodetikust nem 3 dimenzióban, hanem a 4 dimenziós téridőben kell érteni, amelyben az egyik dimenzió az idő. És mivel tömeg (illetve energia) jelenlétében torzul a tér metrikája, megváltozik az "egyenes" alakja is, amit mi görbének látunk.


A részletekhez kicsit többet kéne tudni matekból és fizikából is.

2012. márc. 19. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
49%

Kedves #7! Hát azért néhányan tudnak rá válaszolni. Például a Planck állandó azért akkora, mert az adott jelenségnél más érték esetén a fizika egy másik területén ellentmondás keletkezne. Tehát röviden szólva azért annyi, mert az jött ki.

Kedves #4! Próbálkozz tök sötétben, és áram nélkül. Meglásd nem lesz a hűtődben fény (poén volt ez is).

Kedves Kérdező! A fénysebességet, mind bármilyen fizikai jelenséget, valamilyen alkalmas műszerrel és eljárással mérik. A tapasztalat azt mutatta, hogy - égitestekkel szimulálva a párhuzamos, és szembe haladást - mindig ugyanaz az érték jön ki. De ez ellentmond annak a józan gondolatnak, hogy a sebességek összeadódnak, illetve kivonódnak. Ennek az ellentmondásnak a feloldására dolgozta ki Einstein a két relativitáselméletét.

Ezek segítségével - és a fénysebesség azonosságának feltételezésével - a mai napig, még a fényközeli sebességeket vizsgáló megatronokkal is mindig az jön ki, hogy a világ általunk ismert fizikai jelenségeiben nincs ellentmondás. Ha majd valakik konstruálnak olyan műszert, amellyel más eredmények jönnek ki, újragondolják az egészet. De egyelőre megfelel a mostani szabály.

2012. márc. 19. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kedves #8! Nincs két relativitáselmélet, csak egy. A speciális az általános speciális esete - ezért speciális.


Ezen kívül aki azt mondja, hogy a Plack-állandó azért akkora, amekkora, mert különben ellentmondás keletkezne a fizika más területeivel, az nem érti a kérdést. Hogy a világunk alapvető fizikai állandói miért akkorák, amekkorák, arra elég nehéz válaszolni. Senki nem tudja, hogy milyen lenne a világunk (ha lenne), ha ezek az állandók kicsit más értéket vennének föl, vagy hogy van-e esetleg egy másik olyan értékkombinációjuk, amely mellett stabil világegyetem jönne létre egy talán másfajta értelmes élet kialakulásának lehetőségével, akik aztán hasonló kérdéseken töprenghetnének. Ezért sorolom ezt egyelőre a filozófia tárgykörébe, nem annyira a fizikáéba. Túl keveset tudunk még ezekről ehhez.

2012. márc. 28. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!