Miért nyáron állítjuk előre az órát amikor úgyis tovább világos van?
A fejlett országokban már nincs is ez a rendszer,mivel:
-min.2 hét kell amíg a szervezet rááll az új rendszerre.
-gyakorlatilag semmi hasznos hosszútávú jótékony következménye sincs.
A téli időszámítás az alapértelmezett.
A nyári időszámítás célja a munkaidőszakra eső világos órák számának növelése, tehát nem a reggel vagy az este számít önmagában. Most kb. 6:00-tól 18:00 van világos. Az emberek inkább este aktívabbak, mint kora reggel. Azzal, hogy előreállítjuk az órát, a nap hétkor fog kelni és nyugodni. Így 18:00-19:00-ig kevesebbet kell világítani, viszont mivel 7:00 előtt kevesen vannak ébren, a másik oldalról nem jelentkezik veszteségként a dolog, hiszen 6:00 és 7:00 között kevesebben vannak ébren, élnek aktív életet. Ahogy haladunk előre a nyár közepe felé, egyre inkább eltűnik a reggeli veszteség, viszont megmarad az esti nyereség.
"A fejlett országokban már nincs is ez a rendszer "
Milyen fejlet orszagokban? Mert az USA-ban pl. vasarnap lett elore allitva az ora.
3.-nak:
tudom, hogy a téli az alapértelmezett pont ez a problémám.
Így most a téli-nyári napnyugta közt 5 óra különbség van. (16 és 21 óra cca.)
Ha télen állítanánk előre, akkor ez a különbség csak 3 óra lenne: 17 és 20 óra.
Pont így kéne kevesebbet "sötétbe ücsörögni" télen!!
Bocs a 4.-nek írtam az elejét, az utolsó mondatban meg a 2.-nak reagáltam.
...és ugyebár a kisebb különbség - ami mellett érveltem - a szervezetet is kevésbé terheli.
A „gond” abból fakad, hogy ugye az eredeti időmérés esetén akkor van dél (12:00), mikor a nap a delelőpontra ér. Így általánosságban elmondható, hogy egy ilyen rendszerben a délelőtti és délutáni világos órák száma megegyezik.
Az ember azonban kicsit „eltolódva él”. Pl. aki reggel 6-kor kel, az – 8 órás alvási ciklussal számítva – este 10-kor fekszik. Magyarán délelőtt 6 órát aktív, délután 10 órát. Az aktív napszakasz középpontja tehát valahol 14:00 körül van.
Régen a gyárak és háztartások energiafogyasztásának csökkenését várták a nyári időszámítástól.
Persze a gyárakban más a helyzet. Amíg egy gyár 1-2 műszakban működött, addig volt jelentősége a dolgoknak és ehhez igazítva alkották meg a nyári időszámítást. De ma a gyárak nem ritkán 3 műszakban dolgoznak, jóval nagyobb energiafelhasználással, amiben a világítás egyre vékonyabb szeletet tesz ki.
A hétköznapi életünk is megváltozott. Ma már megy a számítógép, a TV, a hűtőgép, nyáron a légkondi, akár világos van, akár sötét, így itt is egyre kisebb hányadot tesz ki a világítás.
Pont ezért kezd egyre kevésbé jelentős lenni a nyári időszámításra való áttérés által megspórolt energia.
Visszatérve: Az ember napi aktív szakasza és a világos szakasza a napnak el van tolódva. Pont ezért valóban igazad van abban, hogy télen IS ésszerűbb lenne meghagyni azt az egy óra csúszást. Pl. ha jól tudom Ukrajnában ugye úgy szüntették meg a téli- és nyári időszámítást, hogy a nyárit hagyták meg, így náluk mindig egy óra csúszás van a nap útjához képest, azaz 13:00-kor delel a nap. Mondjuk ezt már lehet úgy is értelmezni, mintha átléptek volna egy másik időzónába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!