Mit jelent a növényeknél az egyszikű kétszikű, ill. egylaki kétlaki?
A sziklevél a növény egyedfejlődése során keletkezett első levél, amely a magban levő embrión alakul ki; gyakran tartalék tápanyagokat tartalmaz, máskor lomblevéllé fejlődik.
Az egyszikűeknek egy sziklevelük van. Ez tagolatlan és levélerezete mindig párhuzamos; lágyszárúak, gyökérzetük bojtos, virágzatukban pedig a hármas szám a leggyakoribb. Ide tartoznak a fűfélék, valamint a tulipán, a liliom stb.
A kétszikűek lágyszárúak, fák és bokrok is lehetnek. Magjaikból két sziklevél fejlődik. Gyökérzetük fő- és mellékgyökerekből áll. Leveleik gyakran tagoltak és erezetük elágazó. Virágaikban az ötös szám a gyakori. Ide tartoznak a gyümölcsfák, a káposztafélék, a szőlő, a rózsa és még sok más termesztett, kerti növény.
Egy egylaki növény (monoikus növény) esetében ugyanazon az egyeden mind működőképes hím viráglevél (porzó, stamen), mind pedig működőképes nőivarú viráglevél (termő, carpellum) kifejlődik.
- Egylaki és egyivarú az a növény, ahol a porzós és termős viráglevelek ugyanazon növényen (egylaki), de külön virágban fejlődnek (egyivarú), ilyen például a kukorica vagy a szelídgesztenye.f [1]
- Egylaki és kétivarú az a növény, ahol az egyedek kétivarú virágokat fejlesztenek.
- Kétlaki és egyivarú és az a növény, ahol a porzós és a termős virágok külön-külön virágban fejlődnek (egyivarú), és ráadásul a porzós és a temős virágok más-más egyedeken találhatók (kétlaki). Ilyen például a mogyoró, a kender, a komló vagy a lucerna.
Pedro
Egylaki-kétlaki: egy egyeden van a hím és a női virág, illetve külön egyeden. (Kicsit bonyolultabb a helyzet, mert lehet kétivarú virág is.) Ehhez kell egy pici gyakorlat a felismerés során, egyszerűbb megtanulni, mint a virágokat végignézni, hogy most épp melyik.
Egyszikű-kétszikű: egy, ill. két sziklevéllel csíráznak. Csírázáskor a legegyszerűbb eldönteni, de a legritkább esetben lát az ember csírázó magot növényfelismerés okán.
Az egyszikűekre általában jellemző a mellékgyökérzet, párhuzamos levélerezet, gyakran a szárölelő levél is, sokszor lágyszárúak, ritka a fatermetű egyszikű (ilyen pl. a pálma). Nincs másodlagos vastagodás, azért, de ez csak plusz infó. A fűfélék egyszikűek, erre gondolj, illetve a gabonanövények is: búza, rozs, árpa, zab, kukorica.
A kétszikűeknél ellenben a más dolgok dominálnak: főgyökérzet, hálózatos levélerezet, gyakori a fásodás (mivel van másodlagos vastagodás). A burgonya kiváló példa, de ott van még egy rakat más növény is, mint a legtöbb fa: tölgy, bükk.
Sok növényen látszik, hová tartozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!