Hogyan hallhatunk egyszerre több frekvenciájú hangot?
Igen, jól tudod, a két rezgésből egy harmadik keletkezik. Vagy a sok rezgésből. Ez a létrejött "új" rezgés az eredeti hangok eredője lesz (lásd: fizika). Ebben az új rezgésben szerepel minden frekvencia, ami az eredeti hangokban is jelen volt, az emberi agy pedig "rá van állva" ezeknek a jeleknek a feldolgozására. A beérkező "kevert" hangot villámgyorsan képes felbontani (mint egy Fourier-transzformáció), ezek alapján képes nagyon gyorsan mintát keresni a már hallott hangjelenségek között (így ismered fel a mennydörgés, vagy a haverod hangját, így teszel különbséget egy síp és egy satura fékezett kocsi kerekének visítása között, stb.).
Ráadásul az agy nem csak az adott "pillanatban" hallott hanggal foglalkozik, hanem képes egyben kezelni hosszabb hang-folyamokat, ez az alapja pl. a beszéd megértésének, vagy a zene élvezetének.
Kb. úgy, ahogyan szines képet látsz, pedig a szemedben lévő pálcikás és csapos idegvégződések ennek a képnek csak egy-egy pontjának a fényességét, illetve szinét érzékelik!
A hang érzékelése fizikai folyamat, a hangérzet kialakulása pedig biológiai. Ha az a két hang tiszta szinuszos jellegű, az eredőjük spektruma tartalmazni fogja a két alapharmonikust, valamint ezek összegét és különbségét. Ha nem tisztán szinuszosak, az eredő egy rettentő katymasz, ennek a harmonikusait érzékeli a fül, az agy pedig ezekből az érzetekből "rakja össze" a hangérzetet, úgy, mint az emlitett képet.
Bocs, de a legtöbben hülyeséget írtak. A füledben van egy csiga alakú rész, a csiga falán apró szőrszálak vannak. A hanghullámok a csiga adott részeit rezgetik meg, mindegyik a neki megfelelőt. Nem adódik össze semmi ott már, külön érzékeli a fül minden egyes frekvenciát.
Az pedig komplett hülyeség, hogy két frekvencia összeadódik és egy harmadikat hoz létre. Ilyen erővel nem tudnánk különbséget tenni két frekvencia összege és az egy harmadik, különálló frekvencia között, amely az elmélet szerint ilyenkor keletkezik. Két különböző hullám azonos közegben szépen terjed egymástól függetlenül, létrehozva állóhullámokat és még sok egyéb érdekes jelenséget, de az a két frekvencia különböző marad. Létezik olyan hang is amely minden frekvenciát tartalmaz egyszerre, ez a fehérzaj. A keveredett frekvenciákat pedig nagyon jól szét lehet választani Fourier transzformációval.
Ez még kimarad:
Az emberi agy pedig nem bont fel semmit, főleg nincs köze a Fourier transzformációhoz. Az emberi agy egy neuronhálózat amely összeköttetésben áll a csigában levő csillószőrökkel, tehát a neuronok már frekvenciára bontva kapják meg a szükséges információkat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!