Mai fizikai ismereteink alapján lehetséges a légy repülése?
aham, ez így okés a madaraknál a helikopternél meg a repülőnél.. de a légynek a tömege, a szárnyfesztávolsága és annak mozgatása elviekben nem engedi meg azt a mértékű gyorsulást és sebességet amit a gyakorlatban igenis megtesz.
..vagyvalami ilyesmi, erre lennék konkrétabbul kíváncsi igazából..
Érdekes, én ezt a méhekkel kapcsolatban hallottam. De elvileg csak annyi, hogy a repülőgépeknél is használatos aerodinamikával próbálták értelmezni a dolgot, viszont azzal tényleg nem lehet - ám helikopteressel már inkább, mivel a szárnycsapásaik olyan légörvényeket hoznak létre, ami elég felhajtóerőt termel, vagy ilyesmi.
Bővebben:
(Bár az erre vonatkozó rész itt elég szűkszavú, ajánlom inkább a lap angol változatát, ott valamivel bővebben is kifejtik)
A légy nem úgy repül, mint a madár vagy a repülőgép.
A légy nagyon kicsi, és nagyon gyorsan verdes a szárnyával, ráadásul nem is annyira fel-le, mint inkább oldalirányban.
a legyet úgy lehet modellezni, ha felnagyítjuk. Egy nagyméretű légymodell fizikája azonban csak akkor felel meg a légyének, ha nem levegőben, hanem olajban csapkod a szárnyával. Ekkor hasonló örvényképződés stb. megy végbe, mint ami - gyorsabban és kis méretben - egy légy körül történik.
A légy szárnyának mozgása igen bonyolult. Míg a repülőgép szárnya úgy működik, hogy maga fölött alacsony, maga alatt pedig magas nyomású zónát hoz létre, addig a légyszárny három különböző mozdulattípussal örvényeket hoz létre és ezek biztosítják a felhajtóerőt. A légy repülése bonyolult, de tudományosan megértett jelenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!