Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vér mozgása hogyan működik?

A vér mozgása hogyan működik?

Figyelt kérdés
Szóval, a szívem pumpálja a vért.. leér a lábujjamig, hogyan jut vissza a szívemhez/be? (tudom h figyelni kellett volna bioszon :))
2009. máj. 30. 21:23
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Akár fizikán is figyelhettél volna, ott is szó van hasonlókról. Az erek folyamatosan tele vannak vérrel. Mindegyik. Teljesen. Tehát ha a szíved kipumpálja a vért, akkor nem csak végigszalad egy éren a lábujjadig, hanem azt a vért, ami a pumpálás pillanatában ott volt, maga előtt tolja (hülye szó, de nem találok rá jobbat), így az a gyűjtőereken át (aki jobban tudja, majd ideírja a szakszerű nevét) visszajut a szívedbe, hiszen a folyadékok gyakorlatilag összenyomhatatlanok, így nem fér el máshol.

A valóságban persze kicsit bonyolultabb, hiszen a szív nem csak egyszerűen pumpál, de ez az elvi alapja.

2009. máj. 30. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
"aki jobban tudja, majd ideírja a szakszerű nevét" = artéria vagy véna (Én abban nem vagyok biztos, hogy melyikben merre megy a vér, de ha jól emlékszem, akkor a vénában a "fáradt", az artériában pedig a "friss" vér megy.)
2009. máj. 30. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Jól írtad.
2009. máj. 30. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
81%

Eh... senki sem figyelt túlzottan.

Nos:

Az erek tényleg zártak - de rugalmasak és izmosak. A fő artériák szintén pumpálnak (más fázisban, mint a szív): így tudják megoldani, hogy a vérnyomás sokkal egyenletesebb, mintha csak a szív dolgozna.

Ha valakinek a vérnyomása pl. 110/70, akkor a 110-et a szív okozza, a 70-et pedig az artéria.


A vér a szívbe visszafelé úgy folyik, hogy a fő vénákon is vannak billentyűk: ezek ugyanúgy megakadályozzák, hogy a vér rossz irányba follyék, mint a szívben. Amikor viszont nagyobb a vérnyomás (éppen dobban a szív), akkor az föl tudja nyomni a vért a vénában is.


A vért a szívbe egyrészt a saját (a szív) szívóhatása viszi vissza - másrészt a többi vér, amit a szív pumpált ki, nyomja vissza a szívbe a vénákon keresztül.


A szív maga 2 ütemű: tehát pitvar és kamra is van (egyikből megy a másikba, majd onnan ki az erekbe) - és az emberben 2 vérkör van: az egyik a szív és a tüdő között, a másik a szív és a szervezet többi része között.

A szív saját ellátása a 3. vérkör, külön erekkel.

A vér mozgásának irányát a billentyűk szabják meg: ha jó irányból jön a nyomás, kinyílnak - ha a másik irányból, bezáródnak, és nem engedik át a vért.


A szívnek saját szabályozása van (szervezetből kivéve is tud dobogni) - de a szervezet be tudja állítani, hogy milyen gyorsan dobogjon.

2009. máj. 31. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
hozzátenném még, hogy a nyomáskülönbségek is fontosak. ugye a szív pumpáláskor 120-130Hgmm-el nyomja a vért a légköri nyomás fölé, vagyis ekkora a nyomás közvetlenül a szív utáni erekben. ez a nyomás folyamatosan csökken, a nagy gyűjtővénákban már csak légköri nyomás van. és ugye minden a nagy nyomás felől a kicsi felé megy, így a vér is. meg a vénabillentyűkön kívül az izompumpa jelensége is segíti a véráramot a vénákban. az izmaink összehúzódása, állandó tónusa is préseli a vénás vért a szív felé. meg ha egészen pontosak akarunk lenni, akkor: érvényesül egy törvény, mely szerint minden mekkkora egy cső keresztmetszete, ha az áramlás minden paramétere azonos, akkor kicsi és nagy csövön is ugyanannyi folyadék áramlik át. azaz kisebb keresztmetszetnél felgyorsul az áramlás(csak így teljesül a törvény). ezért a vér lendülete a kisebb erekben is megmarad, mert a sebessége megnőtt ugye. remélem érthető volt.
2009. máj. 31. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Ejha :D köszönöm a válaszokat, párszor még át kell olvasnom :)
2009. máj. 31. 18:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!