Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a lehető legkisebb hélium...

Balage6 kérdése:

Mi a lehető legkisebb hélium ballon amivel 1,3 kg-ot felemelhetek, milyen tényezőkkel tudom a légballon emelőerejét növelni?

Figyelt kérdés
A célom az lenne hogy nagyjából egy 1,3 kg-os tárgyat a levegőben tartsak.1, van-e a héliumnál nagyobb felhajtóerővel rendelkező gáz? -Így a lehető legkisebb ballont kellene megcsinálnom.2, Lehet-e a felhajtóerejét növelni a gáznak? (akár más gázzal vegyítve vagy valamilyen befolyásoló tényezővel? 3, Mi történik a gázzal ha egy lufiban van (feltételezzük hogy a lufi nem tud kidurranni) 3/A, de én meg nyomást gyakorlok rá (mondjuk ráállok)? ,3/B, mi történik akkor ha a lufi olyan anyagból van ami a nyomás miatt melegszik is közben? Van e hatása a gázra vagy az emelkedésre nézve? (mondjuk 40 C fokig) 4, Mi történik akkor ha egy zárt dobozban mágneses teret hozok létre, két ellenkező pólust rögzítek a doboz alján és tetején. Van e fizikai hatásváltozás bent ha doboz belteret héliummal töltöm ki?
2012. jan. 28. 13:02
 1/7 Silber ***** válasza:

Elküldve privát üzenetben is, de átmásolom ide, hátha másoknak is hasznos az információ.


1.: A felhajtóerőt a relatív sűrűségek határozzák meg. Archimédesz törvénye a fluid közegekre érvényes, így a folyadékokon kívül a gázokra is. Annál nagyobb felhajtóerőt képes biztosítani egy közeg, minél kisebb a sűrűsége annak annak a közegnek a sűrűségéhez képest, amiben halad. Gázok esetén a sűrűség arányos a móltömeggel, így a héliumnál csak egy anyag van ami kisebb sűrűségű, az pedig a hidrogén. Ez nem mérgező, viszont igencsak balesetveszélyes gáz. Ő képes nagyobb felhajtóerőt biztosítani.

2.: A felhajtóerejét néhány trükkel lehetne növelni, például minél nagyobbnak kell lennie a gáz hőmérsékletének (a részecskék a hőmozgás révén távolabb vannak egymástól, ergó csökken a sűrűsége), míg a közegének amiben halad a lehető legkisebbnek kell lennie. Lehet variálni ennek analógiájára a nyomásokkal (eltolja a sűrűségeket).

3.a: Két elméleti eset lehetséges:

3.a.1: A lufi térfogata nem változik. Ekkor nem történik semmi, esetleg a súrlódóerők (mert ide-oda nyomogatod, súrlódik a közeg) miatt egészen apró felmelegedés tapasztalható, de elhanyagolható mértékben.

3.a.2: A lufi térfogata megváltozik, esetünkben kisebb lesz. A közeg részecskéi közelebb kerülnek egymáshoz (kompresszió), nő a sűrűsége, és felmelegszik (kisebb helyre van bezárva az ugyanakkora kinetikus energiával rendelkező részecskehalmaz).

3.b: Ekkor két, egymással ellentétes folyamat játszódik. Hisz a nyomás növelésével (adiabatikus, tehát a környezettel nem cserél hőt a lufi) nő a hőmérséklet, viszont a magasabb hőmérséklet pedig azt akarja elérni, hogy táguljon a gáz (nagyobb a részecskék kinetikus energiája, távolabbra lökik egymást), ami csökkentené a hőmérsékletet. Mivel épp komprimáljuk a lufit (összenyomod) és nagy munkát fektetsz bele, ezért ez az ellentétes irányú folyamat nem fog számottevő mértékben jelentkezni.

4.: Nem fogsz találni olyan dobozt amit ha héliummal megtöltesz, felemelkedik, mert a hélium és a doboz anyagának átlagsűrűsége nagyobb lesz a levegőjénél. A mágneses tér az apoláris anyagokra nem hat számottevő mértékben (a molekulák szintjén okoz némi apró változást az elektronszerkezetben, de nem játszik szerepet), a polárisakra is csak olyan szinten hat, hogy némileg összerendezi őket. A minap a vaterán láttam egy ún. "fogyasztáscsökkentő" terméket ami abból állt, hogy két erős mágnest rá kell rögzíteni a benzinvezetékre és az olajszűrőre. A mellékelt kép alapján az a "csodamódszere", hogy összerendezi a molekulákat és ezáltal jobb lesz a benzin/levegő elkeverés mértéke. BAROMSÁG. A termék: [link]

Tehát semmit nem érsz el vele.

2012. jan. 28. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, de még mindig vannak felvetéseim. Ha készítenék egy gumidobozt mondjuk egy 40X10x3 cm-es téglatestet az össztömege 1 kg lenne ( megtölteném héliummal, elméletben hogyan tudom kiszámolni hogy mennyit könnyített az adott sűrűségű doboz súlyán a hélium?

Olvasataim szerint 1 kg felemeléséhez 0,7 kg hélium elég. Szóval ebbe az adott térbe vajon mennyi hélium sajtolható bele? És hogy a pcsba fog felszállni nekem? :)

2012. jan. 28. 15:16
 3/7 Silber ***** válasza:

1 kg súlya 9,81 N, tehát minimum ekkora felhajtóerő szükséges, de inkább sokkal több.

0,7 kg hélium normál légköri nyomáson meg körülbelül 4,3 m^3-t tesz ki (standardállapotban).

2012. jan. 28. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. jan. 28. 16:11
 5/7 anonim ***** válasza:
A levegő móltömege 29, a héliumé 4, tehát durván számolhatunk úgy, mint ha a hélium ott se lenne, levegőből kell kiszorítani 1,3 kg tömegűt, ami kb 1 m3. Szóval 1 m3-nél valamivel nagyaobb (mondjuk 1.5m3) térfogatú ballon éppen elég (ha a ballon és a tartókötél súlya nem túl nagy.
2012. jan. 28. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ja és ezt már nagyon növelni nem tudod, esetleg használhatsz hidrogént hélium helyett, de már az sem tud sokkal könnyebb lenni a héliumnál, vagy esetleg vákuumot. Ekkor pár százalékos növekedést érhetsz még el a felhajtóerőben. Ugyanez érvényes a melegítésre is.
2012. jan. 28. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Szerintetek ennek mi lehet a kulcsa?

[link]

2012. jan. 29. 09:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!