Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ősrobbanás sebessége? (Bővebbe...

Ősrobbanás sebessége? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

A Stephen Hawking's Universe cimü filmben hangzott el, hogy az elmélet szerint az ősrobbanás során az univerzum az első 100 sec alatt kb. a naprendszerünk méretére fúvódott fel. A naprendszer sugara ugye kb. 2 fényév, de még a Föld-Nap távolság is ~8 fényperc, ami azt jelenti, hogy az univerzum a fénysebességet jóval meghaladó sebességgel tágult.

A relativitás-elmélet szerint viszont a fénysebesség határsebesség, hogy tágulhatott akkor az univerzum a fénynél gyorsabban?


2011. dec. 30. 02:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A fénysebesség csak a hatások terjedési sebességére nézve jelent korlátot. Tehát azt jelenti, hogy semmilyen hatás, információ nem juthat el A pontból B pontba a fénysebességnél gyorsabban.


Ez a felfúvódás nem ilyen dolog, itt maga a tér tágul. Olyan, mint amikor egy léggömböt fújsz fel nagyon gyorsan. A léggömbre rajzolt pontok egymástól távolodnak, minél messzebb vannak egymástól, annál gyorsabban. Ettől még az egyik pontból a másikba nem lehet jelet küldeni fénysebességnél gyorsabban a léggömb felszínén.


Egyébként most is vannak olyan galaxisok, amik tőlünk fénysebességnél sokkal gyorsabban távolodnak. Ezek azok a galaxisok, amik 13.6 milliárd fényévnél messzebb vannak. Ezek abból az anyagból alakultak ki, ami már az első másodpercekben is az akkor még nagyon pici univerzum átellenes oldalán volt. És pont azért nem látjuk őket, mert a fényük sose tudott ide elérni.

2011. dec. 30. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Én azt olvastam valahol hogy az ősrobbanás után sem a fénysebesség, sem a gravitáció, és a többi kölcsönhatás sem olyan volt mint amilyennek most tapasztaljuk, ezek közben alakultak ki ilyen mértékűvé.
2011. dec. 30. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Na, tanuljunk meg egy dolgot, mert úgy tűnik, ez hatalmas feketelyuk: Léteznek fénysebességnél gyorsabb mozgások, már ismerünk is párat. A fénysebesség nem általános sebesség: TÖMEGGEL rendelkező részecske nem mozoghat ennél gyorsabban. Tömeg nélküli "részecskék" (pl úgy tűnik, a gravitáció, illetve valamiképpen bizonyos információk képesek a fénynél gyorsabban mozogni.)


Tehát ha az univerzum "határa" nem anyagi természetű (vagyis nem egy bazinagy kőfalat kell elképzelni :) ) akkor az gond nélkül mozoghat a fénysebesség akárhány szorosával is.

2011. dec. 30. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem tudom, neked miből tűnik úgy, de sem a gravitáció, sem bizonyos információk nem képesek fénysebességnél gyorsabban terjedni.
2011. dec. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
2011. dec. 30. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A fénysebesség az a térben működik.

Amikor még nem volt tér, akkor a hatások ennél sokkal gyorsabban is terjedhettek.

2011. dec. 30. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 tancsika24 válasza:
az ozrobbanas sebessege tobb mint 5000.sec es ez tenyleg igaz ha nem hiszed nezz utana[wikin]
2011. dec. 31. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

[link]


Eszerint már sokkal a 100. másodperc előtt(nagyon-nagyon sokkal) létrejön a 4 alapvető kölcsönhatás, tehát nem igaz, hogy még nem érvényesültek a relativitás elméletének megállapításai.

2012. jan. 1. 01:33
 9/12 anonim válasza:
100%

Nalam sokkal okosabb emberke mondta egyszer egy eloadasan azt, hogy alapveto problema van itt a fogalmainkkal: nem fenysebessegnek kene ezt hivni, mert valojaban van egy "hatarsebesseg" amit fizikaban c-vel jelolunk, es az csak egy "veletlen", hogy a feny ezzel a sebesseggel terjed, elvileg elkepzelheto egy vilagegyetem, ahol az elektromagneses sugarzas terjedesi sebessege ennel kevesebb. Mondjuk ez kisse szorszalhasogatas, hogy minek hivjuk, a lenyeg az, hogy elvileg nulla nyugalmi tomeggel rendelkezo reszecske haladhat fenysebesseggel, mas reszecskek ennel csak lassabbak lehetnek. A ter tagulasanak sebessege viszont nem reszecske (vagy hullam) termeszetu jelenseg, tehat ez kevesbe ertelmezheto ezen sema alapjan. Elvileg a c-nel reszecske (nulla nyugalmi tomegu se) nem haladhat gyorsabban, ha ezt megtenne, akkor idoben "visszafele" haladna, ilyen pl a hipotetikus tachion nevu reszecseke, ami neha sci-fi-kben is felmerul. A c pedig nem azert egy hatarsebesseg, ahogy - szerintem - nehany ismeretterjeszto filmben magyarazzak: "ugy kell elkepzelni mint egy kozmikus rendort, aki nem enged ennel gyorsabban hajtani" (a minap hallottam pont ezt). Ez azert nagyon rossz pelda, mert rendor ide vagy oda, vannak gyorshajtok, azonban - legalabbis a relativitaselmelet ertelemben - itt elvi dologrol van szo, ahol a c hatarsebesseg. Ennek oka az, hogy a sebesseggel kapcsolatos bizonyos parameterek (lasd pl Lorentz-transzformacios kepletet ha megnezed) az valojaban c-nel valik vegtelenne. Tehat azert hatarsebesseg mert az mas kifejezesben nezve maga a vegtelen, annal nincs nagyobb. Az mas kerdes, hogy a mi fogalmaink altal megadott sebessegnek "nincs vege c-nel", ezert nehez ezt felfogni.


Es itt jon kepbe az az erdekes dolog, hogy hallani azert innen-onnan (ahogy egy kommentelo is irta) hogy fenynel gyorsabban mozgo reszecsket talaltak. Szerintem ebbe azert kar belemenni, mert ennek kapcsan meg a tudosok is csak vakarjak a fejuket, hiszen elvileg ez lehetetlen, legalabbis a jelen altalunk ismert torvenyek szerint. Persze, mint ahogy a tortenelem sokszor megmutatta, nyilvan konnyen kiderulhet, hogy uj es pontosabb elmelet kell csupan, es maris kiderul, hogy ez is lehetseges. Amde ez egy olyan terulet, ahol a tudosok is csak talalgatnak, tehat nem hinnem, hogy ezt en, vagy barki mas itt el tudja donteni :)

2012. jan. 2. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A cserkész ***** válasza:

"A fénysebesség az a térben működik.

Amikor még nem volt tér, akkor a hatások ennél sokkal gyorsabban is terjedhettek."


Azt mondod GYORSABBAN : a gyorsabban szó egy időitervallumot is feltételez. "Amikor még nem volt tér" Milyen tér?? inkább TérIdő vagyis nem volt téridő vagyis nem volt az időnek semmijen formálya,naem volt idő,sem időintervallum, tehát nem terjedhetett "gyorsabban". (se lassabban se sehogy)

2013. júl. 3. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!