Hogyan mérik meg a csillagok távolságát?
Igen. A sebesség arányos a távolsággal. Az arány mértéke a Hubble állandó. A H jelenleg az elfogadott értéke 71km/sec/Mpc. Ez a WMAP mérései szerint 1% hibával pontos. Az adatok a második linkből valók. :)
dellfil
Olyan hamar ne kövesd meg őket! Vegyünk egy gondolatkísérletet. Egy mentőautó közeledik felénk, és elérve minket távolodni fog. Mit is hallunk? Egyszerű. A tényleges frekvenciánál magasabb hangot amíg felénk közeledik, és egy alacsonyabbat, amikor távolodik tőlünk. Könnyű belátni, hogy ezen frekvenciák teljesen függetlenek a mentőautó távolságától, ha a sebessége állandó. Tehát ha 100 m távolságban van, ha 1000 m távolságban van a megváltozott frekvencia ugyanaz lesz, ha a hozzánk viszonyított sebessége ugyanaz! Igaz tehát hogy a frekvenciakülönbség KIZÁRÓLAG a sebesség függvénye, és KIZÁRÓLAG a sebesség meghatározására alkalmas. Nincs ez másképp a távoli objektumoknál sem! Tehát fenntartom, hogy a vöröseltolódással nem lehet távolságot mérni. Amiről esetleg szó lehet az az, hogy az ősrobbanás következtében táguló világegyetemben ÁLTALÁBAN igaz az az állítás, ami szerint minél távolabb van egy objektum, annál nagyobb sebességgel távolodik. Így valóban egy vöröseltolódás megfigyelése adhat támpontot az objektum távolságára, de nem feltétlenül ad pontos értéket. Akkor lehetne teljes érvényű, ha minden objektum minden más objektumtól távolodna, és minden távolodás kizárólag az ősrobbanás következménye lenne. Ez viszont köztudottan nem igaz! Elég, ha arra gondolunk hogy pl. az M31 galaxis közeledik felénk, pedig lényegesen messzebb van a tejútrendszer bármelyik csillagánál. Így, ha vöröseltolódása (ami igazából kékeltolódás) alapján akarnánk a távolságát megmérni az a fura eredmény jönne ki hogy a legtöbb csillagszomszédunknál közelebb van hozzánk. Tehát mégegyszer, a vöröseltolódás alapján kikalkulált (és direkt nem "számított" szót használom..) távolságérték kizárólag akkor pontos, ha a távolodás maga csak az ősrobbanás következménye és bizonyosan nem volt egyéb, esetleges sebességet befolyásoló esemény. Ezt így kijelenteni azonban merészség, és nem is nagyon szokás. Szükség esetén vannak egyéb, fentebb említett módszerek a távolság meghatározására. Bár az is igaz, hogy a legtöbb esetben a vöröseltolódás alapján következtetett körülbelüli távolságadat is elegendő pontosságú.
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!