Hogyan mérik meg a csillagok távolságát?
Nem, a vöröseltolódás nem alkalmas távolság mérésére, az csak sebesség mérésre alkalmas.
Parallaxis szögmeghatározás alapján mérik le. Ahogy a föld mozog a nap körül a csillagok látszólagosan ellipszis pályán mozognak. Az ellipszis méretéből ki lehet számolni az objektumok távolságát.
"Parallaxis szögmeghatározás alapján mérik le. Ahogy a föld mozog a nap körül a csillagok látszólagosan ellipszis pályán mozognak. Az ellipszis méretéből ki lehet számolni az objektumok távolságát."
No ez azért kicsi kiegészítésre szorul. A parallaxis módszer csak akkor alkalmazható, ha van egy nagyságrendekkel távolabbi de ismert távolságú objektumunk. Amihez ugye tudjuk viszonyítani a közelebbi ismeretlen távolságú csillag mozgását. De ugye itt megint beleütközünk az alapproblémába. Mert annak az objektumnak a távolságát honnan is tudjuk...
Nos van sokféle változócsillag, ezek egyike eléggé speciális. Ezek az un. Cepheidák. Ezek olyan változócsillagok, amiknek a fényváltozása és a tömegük között nagyon pontosan ismert összefüggés van. Így a megfigyelt fényváltozás alapján ismerjük a csillag abszolút fényességét. Ha az abszolút fényességet ismerjük, és a látszó fényességet is ismerjük, egyetlen egyszerű számítással tetszőleges pontossággal meg tudjuk annak távolságát határozni. Ennyire egyszerű ez a módszer, de van egy hátránya. Nevezetesen ezzel a módszerrel csak a relatíve közeli Cepheidák mérhetőek ki, ugyanis a messze lévőknek nem elég a fényessége a méréshez, vagy akár csak a megpillantásukhoz sem. Szerencsére van egy másik módszer, aminek az elve hasonló de lényegesen távolabbi objektumok is kimérhetőek vele. Ehhez azt kell tudnunk mi is az Ia tipusú szupernova. Ez egy olyan kettős csillagoknál előforduló kataklizma, amikor az egyik csillagról átáramló anyagmennyiség egy kritikus mennyiséget elérve robbanást okoz. Mivel a robbanás maga ezt a határt átlépve következik be, ezek a robbanások gyakorlatilag azonos lefolyásúak, azonos fényességűek. Ez a fényesség egyébként rövid időre akár a teljes galaxis fényességét felülmúlja, így irdatlan távolságokból is észrevehető. A látszó fényessége, és az adott, abszolút fényessége ismeretében a távolság megint nagyon pontosan számítható, még fényévmilliók távolságában is
maci
"...vöröseltolódás segítségével lehet távolságot mérni."
A vöröseltolódásból KIZÁRÓLAG az objektum sebességének látóirányukba eső vetületét lehet megtudni, semmi egyebet. A parallaxis mérésnek pedig, mint írtam, egy ismert távolabbi vagy közelebbi objektumhoz való viszonyíthatóság a feltétele...
maci
Például így. Ez a módszer erősen behatárolt, csak a viszonylag közeli objektumok esetében használható...
Macinak igaza van, hogy a CSILLAGOKNÁL jelentkező vöröseltolódást (vagy kékeltolódást) NEM a távolságuk mérésére használják. Hanem a látóiránnyal megegyező elmozdulási sebességérték meghatározására.
Amivel a válaszoló keveri, az a KOZMOLÓGIAI léptékű "távolság" meghatározásának módszere. A távoli (nagyon távoli, és régi!) objektumok vöröseltolódásának mértékéből következtetnek a "távolságra". Tulajdonképpen nagyságrendi megbecsülése az univerzum "méretének". (Persze ehhez még szükség van olyan "standard gyertyákra" amelyeket még ilyen távolságból is "látják" a megfelelő műszerek. Ezek a "gyertyák" az I-es típusú szupernóvák. :D)
Tehát nem a csillagok távolságának meghatározására használatos.
Amúgy meg rengeteg féle - egymással összevethető - távolság meghatározási módszer létezik. Csak címszavakban felsorolva:
dellfil
Én adtam a harmadik választ. Akkor tisztázzuk egyszer és mindenkorra:
A vöröseltolódás nem más mint a földön oly gyakran tapasztalt doppler effektus megnyilvánulása egy a szokotthoz képest más hullámhosszon, konkrétan a fény hullámhosszáról beszélünk. A földön ugye hanghullámoknál tapasztaljuk, bár van technikai alkalmazása is, pl. a sebességmérés.
A hozzánk közeledő hullámforrás frekvenciája a sebességgel arányosan magasabb, a tőlünk távolodóké pedig alacsonyabb. Adott hullámhosszú fény frekvenciájának csökkenése esetén az a vörös irányába tolódik el, mivel a vörös fény frekvenciája alacsonyabb.
Ezzel tehát meg lehet állapítani azt, hogy valami közeledik vagy távolodik, sőt, ha tudjuk, hogy milyen frekvenciájú hullámot bocsát ki, akkor még azt is ki tudjuk számolni, hogy mekkora sebességgel közeledik vagy távolodik. Ebből azonban nem lehet levonni következtetést a hullámforrás távolságára vonatkozólag.
Hozzáteszem: nem vagyok otthon a csillagászatban, csak a fizikában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!