Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia kísérlet: oldáshő...

Kémia kísérlet: oldáshő megállapítása. Hogyan?

Figyelt kérdés

KNO3-at és NaOH-t oldok vízben. Leírtam, hogy a KNO3 beletételekor az oldat lehűl, az NaOH-s felmelegszik.

Ennek magyarázata az oldáshő különbség, mert, hogy KNO3 endoterm, + előjelű, NaOH pedig exoterm - előjelű.


A problémám:

Ha a folyamat exoterm (pl.: égés) az anyag energiát ad le, a környezete pedig felmelegszik. Akkor itt az NaOH ad le energiát a kémcső falának meg a víznek? Az a környezet? Vagy Az egész oldat a rendszer és az szív el energiát kívülről? Mert akkor endotermnek kéne lennie, nem?

Ugyan ez vice versa a KNO3-nál.


2011. nov. 14. 20:45
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

értem a kérdésed, emlékszem ezt a részét egy csomó ideig én sem értettem.

Mi ad le energiát?

Mi vesz fel?

Mit tekintünk környezetnek?

Nos egyszerűen annyi az egész, hogy mikor KNO3at oldasz vízben, ahhoz hogy felbomoljon a rácsa, vagyis oldódjon, nincs elég hidratációs energiája, vagyis a környezetéből kell ffelvennie energiát, ezért lehűlést tapasztalsz, mind a kémcsőben, mind az oldatban, mivel az oldáshoz kevés volt a hidratációs energiája.

(ha hidratációs energiát nem tod mi nézz utána, a lényeg, hogy ez mindig energiafelszabadulás)

Ha pedig a NaOH-t oldjuk, akkor annak bőven van elég hidratációs energiája ahhoz, hogy felbomoljon a rácsa, és még marad neki fölöslegben energiája, amit lead, az oldatnak kémcsőnek stb, ezért Te felmelegedést tapasztalsz.

2011. nov. 14. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Tom Benko ***** válasza:
100%

Nos, az oldódás alapvetően két lépésből áll: Elsőként a részecske kiszakad a rácsből (az említett esetekben ez valamelyik ion), majd körülötte hidrátburok (vagy nem víz oldószer esetén szolvátburok) alakul ki. Az első lépés energiaigényes folyamat, azaz endoterm. Ezt a rácsenergiák táblázatából (pl. négyjegyű függvénytábla) ki lehet lesni. A második lépés, a hidrátburok kialakulása exoterm a vízrészecskék helyhez kötése miatt. Az oldáshőt a kettő összege fogja szolgáltatni.

Magát az energiaváltozást mindig a rendszer szempontjából nézzük, ezért az endoterm reakció pozitív, az exoterm pedig negatív előjelű.

2011. nov. 14. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, már értem!
2011. nov. 14. 23:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!