Miért nem hisznek az emberek az orvosoknak, és miért igen a sarlatánoknak?
Itt van például szerintem ez a savtalanítás dolog.
Elképzelem mi járt annak a fejében aki ezt kitalálta.
"Te Józsi, a múltkori csodaszer nem vált be, még mindig nem vagyunk gazdagok...
Igazad van Sanyikám, mit javasolsz?
Találjunk ki valami csodadiétát.
Rendben, na akkor:
-Egyen kevesebb húst, és több zöldséget, gyümölcsöt.
-Neeeem, ezt úgy hívják egészséges(ebb) étrend, már kitalálták, és ebből nem gazdagodunk meg!
-Akkor e mellé adjunk el nekik valami gyógyszert?
-Mi okuk lenne megenni a gyógyszert mellé?
-Háát kitalálunk mellé valami színes mázat, és elhitetjük velük, hogy ha nem eszik meg a gyógyszerünket, meghalhatnak.
-Ez az, ez működhet, na de tudod mennyi idő egy gyógyszert engedélyeztetni, adjunk nekik csak placebot, attól úgyse lesz bajuk, ha meg bejön a placebo-hatás minket fognak isteníteni.
-Te zseni vagy, ráadásul a placebo még olcsó is így költséghatékonyak lehetünk.
-De mi legyen a máz?
-Jókérdés, ideadsz egy narancsot?
-Tessék
-A k*rva életbe ez de rohadt savanyú, tuti felnyomja a gyomorsavam.
-Ezaz lángelme vagyok, el fognak savasodni.
-Igen?
-Miért? TE tudod mérni a belső ph-dat?
-Nem
-Na látod, ők se."
Szóval komolyan nem értem az embereket.
És nem nem vagyok orvos, és nem nem is leszek.
Az emberek lusták. Annak hisznek, aki az egyszerűbb megoldást kínálja. Ha a doki azt mondja, hogy savas a gyomra és diétázni kell, nem eheti a kedvenc ételei nagy részét, az macerás. Ha a sarlatán azt mondja, hogy ehet bármit, amit eddig is evett, csak vegye be a pirulát, az könnyű, és neki fog hinni.
De ez csak a nagyon egyszerű emberekre igaz, az intelligensebbje azért átlát ezen. De elég sok egyszerű ember van ahhoz, hogy bőven megéljenek a sarlatánok.
1. Sok orvos nem a beteget, hanem a betegséget gyógyitja, vagy tüneti kezelést végez.
2. Sok súlyos betegséget (gyakran) nem képesek meggyógyitani az orvosok (pl. rák), vagy ha igen, akkor sok szenvedéssel jár együttn (pl. kemoterápia).
3. A csodaszerekre kifizetett pénzeket nem spórolja meg az ember, hanem borítékban az orvosok zsebébe csusztatja, így sokszor az sem olcsóbb.
4. A csodaszerek egy része tényleg hatásos, még a placebó-hatást is leszámítva.
Olvassatok el egy-két történetet itt:
rögtön megértitek majd, hogy mi baja van az átlagembernek. Az orvosok egyre inkább leszarják a beteget, miközben a sarlatánok nemcsak emberségesek, de figyelmességel és valódi(nak vélt) érdeklődéssel árasztják el a balekot, akitől pénzt remélnek. És néhány ott olvasott sztori után kezdem azt gondolni, hogy nem csinálnak több kárt, mint az orvosok.
12:48
"4. A csodaszerek egy része tényleg hatásos, még a placebó-hatást is leszámítva."
Nem az a csodaszer ami 100 esetben 2-nél hat, hanem az ami 100 esetben 90-nél.
A legtöbb orvos nem igazán szolgáltatást nyújt. Mármint a legtöbb orvos (aki nem magánban dolgozik ugye), az az államtól kapja a fizetést, nem számít, hogy hogyan dolgozik. Nem fog kevesebb pénzt kapni, ha mondjuk paraszt a beteggel, és nem fog többet kapni, ha kedves.
Persze emellett az eü is szar ugye, és nincs is igazán idő arra, hogy tényleg komolyan foglalkozzon az orvos az egész beteggel. Hosszú a várólista, nincs pár percnél több idő egy emberre.
Ezzel szemben aki ilyen csodabogyókat árul, az nyilván el akarja adni a termékét, tehát nyilván kedves lesz az emberrel. Aki pedig szimpatikus, abban jobban megbízik az ember.
Emellett a biológia oktatás a béka segge alatt van. Az emberek alapvető dolgokat sem tudnak a saját testükről. Elég nekik az, hogy vmi úgy van leírva, mintha nagyon tudományos lenne, és aki írta, nagyon értene hozzá. Közben meg csak hülyeség hülyeség hátán.
Szépen megmagyarázzák szakszavakkal a baromságot, az emberek meg elhiszik.
Mert ugye az orvosnak arra sincsen ideje, hogy elmagyarázza mégis mi a probléma, miért olyan gyógyszert kap az illető, amilyet. Így a beteg csak azt látja, hogy megint kapott vmi szert, amiről azt sem tudja micsoda, mire jó, miért azt kapta.
A gyógybogyisok meg szépen elmagyarázzák, hogy ez így hat, meg úgy hat, meg amúgy hat....
Közben lehet baromság az egész, de hihetőnek hangzik, és az embernek az pont elég.
Nem az a kérdés, ki milyen bogyót talált fel.
A sarlatán alapjelentése az, hogy csaló. Persze sokféle csaló van, az egyik szélsőség, aki tudatosan módszert (eszközt, tablettát) talál ki, amit tapasztalata szerint az emberek leginkább bevesznek. A másik szélsőség, aki meg van győződve, hogy ő tudja a megoldást, talán ő hisz el a legjobban. Meggyőzőereje éppen a naivitásában van, hiszen azt nem feltételezzük, hogy valaki saját magának akar rosszat. Mindkét esetben a módszernek semmi köze a valósághoz és a betegség leküzdéséhez. Legfeljebb nem is káros, abszolút véletlenül esetleg valamennyire hasznos.
Ezután a sarlatán elkezdi hirdetni az ő csodaszerét, innentől minden úgy működik, mint a csalások, szerencselovagok, piramisjáték, stb. Ha az emberek a pénzt ennyire szeretik, csoda, hogy az egészségüket még jobban? Minél nagyobb a baj, annál inkább. Természetes, hogy ebben a játékban a rábeszélés a fontos, a sarlatánnak elemi érdeke ez, különben nincs pénz.
Az orvos más eset, ő nem keresi a beteget, hanem fordítva, többnyire a pénz sem azonnal jelenik meg. Az ő gyógymódja nyilvánvalóan nehezebb a betegnek, hiszen a sarlatán éppen az aktuális módnál keres egyszerűbbet.
Sok a tudatlan és kényelmes ember. Amíg így lesz, lesznek csalók és sarlatánok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!