Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Biológia mennyire függ az...

A Biológia mennyire függ az evolúciótól?

Figyelt kérdés

Úgyértem vannak a Biológiában olyan témakörök amelyeknek nincs köze az evolúcióhoz, vagy valamilyen formában mégis megnyilvánul az evolúció az egész biológiában?


Előre is köszönöm a válaszokat!


2011. szept. 26. 18:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ennek a kérdésnek semmi értelme...


Az evolúció azzal foglalkozik, hogyan lett egyik élőlény a másikból, hogyan fejlődött.


A biológia azzal foglalkozik, hogyan működik. Persze, fedik egymást, mint ahogy a fizika is a matematikából építkezik, de ettől függetlenül két külön témával foglalkozik.

2011. szept. 26. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Biológia kis b-vel. ;)

Az evolúció a biológia egy altudománya. Általában mindent "evolúciós megközelítésből" szokás vizsgálni, de természetesen lehet olyan témát találni, amihez semmiféle evolúciós tudás alkalmazása nem szükséges. Pl. a fehérjekémiában biztosan, mondjuk ha A fehérjében X aminosavat kicseréled Y-ra, akkor megváltoznak-e az enzim kinetikai paraméterei, és ha igen, hogyan. Ehhez sok evolúciós háttér nem kell.

De evolúció nélkül tárgyalni olyan, mint az említett fizika-matematika példánál maradva: a fizikából kizárni a matametikát. Természetesen mindig lehet olyan témakört találni, amihez nem kell, de ki az a hülye, aki nélküle műveli? Nem lehet komolyan venni.

2011. szept. 26. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget ^^


Lényegében a biológia témakörhöz tartoznak a vitaminok, meg az emberi test is nem? Ha mondjuk az emésztésről tanulok, akkor ahhoz nincs köze az evolúcióhoz nem?


Vagy tévedek és a biológia alapja az evolúció?

2011. szept. 26. 20:40
 4/11 A kérdező kommentje:

De egyébként értem a válaszod kedves utolsó válaszoló :)


Akkor mégegy kérdés: A fehérjekémia is a biológia altudománya? Mert én sosem hallottam még róla

2011. szept. 26. 20:42
 5/11 anonim ***** válasza:

Fehérjekémia: ahogy a neve is mondja, kémia. De mivel fehérjékkel, és főleg enzimekkel foglalkozik, a biokémia részének tekintik. Bizonyos határtudományoknál igen nehéz megállapítani, melyik alaptudomány témakörébe is tartoznak pontosan. Általában a választott módszertől függ, hogy a Kémiai, vagy a Biológiai Intézetben kap helyet a kutatólabor: ha inkább vegyész megközelítést használnak, első.


Nézd, igazából evolúció nélkül is lehet foglalkozni a biológiával, de akkor nem tudsz kitekintéseket tenni. Pl. mi alapon használsz egér/patkány modellt mondjuk egy vitaminkísérletnél, ha nem feltételezed, hogy bizonyos enzimek ortológjai megtalálhatóak az emberben? Az ilyet helyből vetheted el. És akkor marad a sima kémia, hogy vizsgálod a vitamin szerkezetét, azt pá. Illetve mire eljutsz odáig, hogy kísérletezhess természetesen tanulsz az evolúcióról. Kissé hitetlenkedve szoktak arra a biológusra nézni, aki vagy nem foglalkozik az evolúcióval, vagy éppenséggel elveti. (Lehet az a meggyőződése, hogy ez a mechanizmus nem tökéletesen írja le az ökoszféra jelenlegi és egykori működését, szervező elvét, de akkor vagy álljon elő jobbal, és bizonyítsa körültekintően, vagy maradjon csendben. Mint a bíróságon: mondhatja a vádlott, hogy nem ő a tettes, de akkor bizonyítsa, vagy mutasson rá a valódi tettesre. Addig persze jóhiszeműen állunk hozzá, de ez kevés.)

2011. szept. 26. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen, ez egyenes érhető beszéd :) Köszönöm szépen a segítséget :)
2011. szept. 26. 21:20
 7/11 anonim ***** válasza:
Amúgy miért kérded? Biológus szeretnél lenni, de félsz, hogy megrendül a hited?
2011. okt. 31. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A biologiaban minden az evolucios szemleleten keresztul nyer ertelmet. Persze lehet figyelmen kivul hagyni a tananyag elsajatitasakor, de melyebb tudast eredmenyez, ha tanulas kozben erot fejtunk ki, hogy felfedjuk az evolucios hatteret.


Valaki emlitette, hogy a feherjekemia nem szorosan kapcsolt az evolucios gondolattal. Mint erintett szakember, azt kell, hogy mondjam, hogy nagyon is evolucios megkozelitest alkalmazunk, pl funkcionalisan lenyeges aminosav poziciok felderitesehez: megkeressuk, azokat a poziciokat, ami tobb kulonbozo rendszertani csoportban is ugyan azok (vagy nagyon hasonlok, azaz "konzervaltak") Az ilyen poziciok a mukodes mechanizmusa vagy szabalyozasa miatt lenyegesek.

2011. nov. 14. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Tanultam általánosban genetikát és megtetszett. Persze értitek általános iskola, tehát ebből kifolyólag nincs olyan nagy genetikai ismeretem.


Az evolúció meg a biológiában megnyilvánul bizonyos helyeken. Tehát ha mondjuk kifejezetten genetikával akarok foglalkozni, akkor nagyon kell tudni az evolúciót, vagy elég egy keveset tudni belőle?

2011. dec. 8. 10:28
 10/11 anonim ***** válasza:

Még bőven nem tartasz ott, hogy átlásd, az evolúció mindenhol ott van a háttérben, legfeljebb nem beszélnek róla egyes helyeken, máshol meg az van a reflektorfényben. De minden értelmezés, hipotézis, következtetés evolúciós értelemben is meg kell állja a helyét - ez különösen igaz a genetikára. Evolúciós aspektus nélkül lépni sem lehet... illetve az elejét meg csak-csak, hiszen Mendel Darwintól függetlenül kutatott, de lényegében ennyi. Populációgenetikát pl. egyszerűen vicc evolúció nélkül tárgyalni (bár van rá precedens).

Majd megtanulod, megérted az evolúciót is. A genetikát is. Rájössz, hogy a két tárgy nagyban átfed. És rádöbbensz, hogy minden egy nagy egész másféle megvilágításból, hogy a biológiai tudományok rendszert alkotnak, hogy vannak gyönyörű csatlakozási pontok, hogy egyik kísérlet a másikat igazolja - és akkor eltölt valami elégedettség. De az még odább van.

(Egyébként a legtöbb genetikai vizsgálathoz nem kell olyan szinten tudni az evolúciót, mint egy evolúcióbiológusnak, vagy ökológusnak néha, azonban ott is fontos alaptudományként. Érteni kell, nem kell ismerni a teljes matematikai leírását, mindenféle egyenleteket stb. A populációgenetika - ezt még nem tanultad, szerintem, de ez is genetika - viszont nagyban épít az evolúcióra, ehhez már jóval mélyebb és átfogóbb ismeret kell.)

2011. dec. 9. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!